Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Techniczne aspekty materiałów dla domów z bali
star
Posts: 58
Joined: Mon 19 Oct, 2015

Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by star » Wed 21 Oct, 2015

Jakie okna wybrać aby charakteryzowały się niską przepuszczalnością termiczną?
::)


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by majek85 » Fri 23 Oct, 2015

przynajmniej u< 0,9 ; trzyszybowe lub wiecej, zależy jaki standard cieplny chcesz uzyskać. Firma to rzecz indywidualna, czasami małe firmy mają całkiem dobre produkty i ceny

irenaa
Posts: 25
Joined: Fri 14 Nov, 2014

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by irenaa » Tue 24 Nov, 2015

My szukaliśmy okien tutaj. Nie wiem czy znacie tę firmę? Chyba specjalizują się właśnie w takich energooszczędnych modelach prawda?

marios1234
Posts: 1
Joined: Wed 20 Jan, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by marios1234 » Wed 20 Jan, 2016

Generalnie trzeba przyznać, że Oknoplast daje radę, ale podobno Velux też są niezłe, ja jednak jeśli chodzi o okna poznań to montowałem Oknoplasty.

majkamitrega
Posts: 21
Joined: Mon 13 Jun, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by majkamitrega » Tue 16 Aug, 2016

Ja mam Oknoplast i jestem zadowolona :) Jak już wybierzesz okna, warto pomyśleć o tym, co zamiast firanek. Polecam artykuł. Mnie bardzo zainspirował :) Pozdrawiam

piotrnowak78
Posts: 4
Joined: Thu 18 Aug, 2016
Contact:

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by piotrnowak78 » Fri 19 Aug, 2016

Okna o niskiej przepuszczalności termicznej powinny mieć współczynnik przenikania ciepła Uw mniejszy od standardowego 1,6 W/(m2·K).

hamix
Posts: 1
Joined: Fri 26 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by hamix » Fri 26 Aug, 2016

mam do wyboru drutex albo oknoplast co radzicie w kwestii przepuszcalności?

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by majek85 » Fri 26 Aug, 2016

sprawdź parametry, przepisy mówią że min 1,2 czyli zwykłe 2 szybowe(nie jestem pewien, często się to zmienia), za okna energooszczędne uważa się poniżej 0,9 (3szybowe), pasywne 0,5 (5 szybowe, ale dość drogie). Porównaj parametry i ceny

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by majek85 » Fri 26 Aug, 2016


User avatar
drefoop
Posts: 14
Joined: Fri 26 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by drefoop » Mon 29 Aug, 2016

hamix wrote:mam do wyboru drutex albo oknoplast co radzicie w kwestii przepuszcalności?
A to jest akurat prosta sprawa - musisz porównać parametry Ug, tak sie oznacza przepuszczalnosc termiczną. Im mniej tym lepiej. No i z tego co się orientuję jest w Polsce paru producentów którzy oferuja takie szyby. Porozglądaj się i znajdzesz :)

kajnes
Posts: 8
Joined: Mon 29 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by kajnes » Mon 29 Aug, 2016

Ogólnie rzecz biorąc Oknoplast jest droższy, ale kasa idzie w parze z jakością, nie jest to sztucznie napompowana cena za markę. Zastanów się czy chcesz zaoszczędzić teraz ale niekoniecznie mieć komfort trwałości czy wykosztować się ale raz na długie lata.

Odagmara
Posts: 20
Joined: Tue 18 Oct, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by Odagmara » Thu 27 Oct, 2016

trzeba uważać tylko żeby nie były za mocno uszczelnione bo może pojawić się grzyb

Tomi
Posts: 9
Joined: Sun 30 Oct, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by Tomi » Sun 30 Oct, 2016

No i ważne jest abyś montując okna pamiętał o tzw. ciepłych parapetach, bo to też ma znaczący wpływ na obniżenie przepuszczalności termicznej. Ja polecam profile firmy Klinar, ale najlepiej spytać się majstrów od montażu, co oni polecają.

User avatar
marys30
Posts: 6
Joined: Tue 13 Dec, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by marys30 » Tue 20 Dec, 2016

Zapomnieliście jeszcze o uszczelkach. One też odgrywają dużą rolę jeśli chodzi o przenikanie ciepła. Przed każdą zimą trzeba sprawdzić czy uszczelki się nie wyeksploatowały i czy dobrze trzymają. Ja w tym roku musiałam właśnie zmienić uszczelki, bo były w opłakanym stanie. Wybrałam uszczelki Luft Hause od Solo. Zobaczymy jak będą się sprawować zimą :)

Petra1
Posts: 11
Joined: Wed 10 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by Petra1 » Sun 21 May, 2017

Zależało mi na dobrych oknach PCV no i ładnie wyglądających i udało mi się je kupić w domatus. Są stabilne no i nie mam dotąd z nimi żadnych problemów. Nie przepuszczają temperatury z zewnątrz, więc jest ok.

User avatar
Aneta1980
Posts: 24
Joined: Tue 28 Feb, 2017
Contact:

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by Aneta1980 » Mon 17 Jul, 2017

Wiem, że Oknoplast ma w swojej ofercie takie. Winergetic Premium się chyba nazywają. Sama z nich nie korzystam, ale znajoma tak i bardzo sobie chwali

User avatar
drefoop
Posts: 14
Joined: Fri 26 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by drefoop » Mon 11 Sep, 2017

Wbrew pozorom wśród okien plastikowych też można znaleźć okna o bardzo niskim Uw. Na przykład ID 7000 WnD z 0,8. Winergetic Premium 0,76 a da się osiągnąć nawet lepsze Uw. Moim zdaniem warto dopłacić, bo okien takich jak te nie wymienisz za 5 lat, tylko za 20, albo i jeszcze więcej.

kajnes
Posts: 8
Joined: Mon 29 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by kajnes » Wed 13 Sep, 2017

Jak da się osiągnąć jeszcze lepsze Uw? Jakimś innym pakietem szybowym? Słyszałem też o wypełnieniu środka okna różnymi rodzajami gazów.

User avatar
drefoop
Posts: 14
Joined: Fri 26 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by drefoop » Fri 22 Sep, 2017

Chodziło mi akurat o okna Winergetic Premium Passive - tam jest nawet Uw=0,6

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by zbiegusek » Fri 22 Sep, 2017

A mi przedwczoraj wyliczono ofertę na drewniane okna Urzędowskiego w dwóch wersjach: z szybą 1,1 albo 0,6 właśnie. Więc wydaje mi się, że dostępność takich pakietów jest dość oczywista.

kajnes
Posts: 8
Joined: Mon 29 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by kajnes » Tue 24 Oct, 2017

Chyba będę się musiał pokusić wreszcie o zamówienie wyceny tych okien. Bo póki co jeśli chodzi o szacowanie kosztów to jest wróżenie z fusów, a przydałyby mi się bardziej konkretne informacje. Muszę się rozejrzeć za salonem w okolicy Krakowa i zasięgnać informacji u źródła.

User avatar
drefoop
Posts: 14
Joined: Fri 26 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by drefoop » Thu 26 Oct, 2017

W Krakowie są salony chyba wszystkich producentów, jacy istnieją. Samego Oknoplastu jest aż dziewięć salonów.

User avatar
Aneta1980
Posts: 24
Joined: Tue 28 Feb, 2017
Contact:

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by Aneta1980 » Thu 09 Nov, 2017

drefoop wrote:W Krakowie są salony chyba wszystkich producentów, jacy istnieją. Samego Oknoplastu jest aż dziewięć salonów.
Haha ale się tego narobiło :D A kojarzycie może taką firmę z oknami? Widziałam, że dostosowują wszystko do klienta, ale nie wiem czy warto. Ktoś korzystał?

User avatar
drefoop
Posts: 14
Joined: Fri 26 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by drefoop » Tue 28 Nov, 2017

To duże miasto, więc nic dziwnego, że jest sporo salonów. Wszystkie firmy chcą być w Krakowie ;)

kajnes
Posts: 8
Joined: Mon 29 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by kajnes » Wed 27 Dec, 2017

Które okna na polskim rynku zaliczane są do energooszczędnych? Jaka jest aktualna norma?

User avatar
drefoop
Posts: 14
Joined: Fri 26 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by drefoop » Thu 28 Dec, 2017

Wszystkie, które mają Uw równe lub mniejsze od 0,8. W tej chwili jest dość szeroki wybór okien energooszczędnych. Gorzej z pasywnymi - dobrych ciągle nie ma zbyt wiele.

kajnes
Posts: 8
Joined: Mon 29 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by kajnes » Fri 29 Dec, 2017

A czym właściwie różnią się jedne od drugich? Tylko Uw czy czymś jeszcze?

User avatar
drefoop
Posts: 14
Joined: Fri 26 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by drefoop » Fri 29 Dec, 2017

Okna do domów pasywnych muszą spełniać bardziej wyśrubowane normy, nie tylko w kategoriach przenikalności cieplnej. Generalnie ich zastosowanie ma sens tylko w budynkach pasywnych, gdzie faktycznie minimalizujemy zużycie energii.

kajnes
Posts: 8
Joined: Mon 29 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by kajnes » Wed 24 Jan, 2018

Czyli do starego domu bardziej się opłaca okna energooszczędne jak rozumiem?

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by zbiegusek » Wed 24 Jan, 2018

Tak.

User avatar
The_evil_one
Posts: 35
Joined: Tue 21 Nov, 2017
Location: Nowy Sącz

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by The_evil_one » Thu 25 Jan, 2018

Okna to jedna sprawa, duży wpływ na termoizolacyjność ma montaż.
Trzeba niestety panom montażystom patrzeć na ręce, bo potem to już tylko w kamerze termowizyjnej widać co jest spartolone.
Warto zainwestować w jakiś system montażowy (taśmy, uszczelki rozprężne itp.), bo drewno i montaż na pianie to chyba nie tędy droga,
a przypuszczam, że nadal gro firm preferuje ten sposób montażu, bo najtańszy, a dodtakowo często i tej pianki żałują.

User avatar
drefoop
Posts: 14
Joined: Fri 26 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by drefoop » Fri 26 Jan, 2018

kajnes wrote:Czyli do starego domu bardziej się opłaca okna energooszczędne jak rozumiem?
Zdecydowanie - ponieważ konstrukcja domu nie jest pomyślana na niwelowanie strat energii, a to jest główne zadanie okien pasywnych. W twoim przypadku w zupełności, myslę, starczą okna Prolux z Oknoplastu.

kajnes
Posts: 8
Joined: Mon 29 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by kajnes » Mon 29 Jan, 2018

A jeśli bym chciał lepsze, cieplejsze okna? To też nie ma sensu? Planuję ocieplać dom w przyszłym roku (klasycznie, styropianem).

User avatar
drefoop
Posts: 14
Joined: Fri 26 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by drefoop » Tue 30 Jan, 2018

No to mozesz się jeszcze zastanowić nad winergetic premium (bez dopisku passive). To są naprawdę porzadne okna. Dopytaj jeszcze w salonie, na pewno coś sensownego Ci tam doradzą ;)

kajnes
Posts: 8
Joined: Mon 29 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by kajnes » Mon 19 Feb, 2018

Byłem w salonie oknoplast i zamówiłem wycneę. Trochę kosztują, ale zdecydowałem się w końcu na winergetic premium. Chyba nie ma co oszczędzać na oknach. Jak dobrze pójdzie, to następną wymianą będą się przejmować moje dzieci

User avatar
drefoop
Posts: 14
Joined: Fri 26 Aug, 2016

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by drefoop » Mon 26 Feb, 2018

Myślę że jak tylko montaż będzie wykoanny prawidłowo (zwykły czy warstwowy?) to okna spokojnie wytrwają 20 lat. Tylko pilnuj montażystów!

User avatar
Mantis
Posts: 12
Joined: Tue 17 Jan, 2017

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by Mantis » Tue 27 Feb, 2018

Na brak miejsc, w których kupić można dzisiaj okna, czy drzwi, narzekać dzisiaj nie można. Ja sam bardzo zadowolony jestem przede wszystkim z okien, które kupiłem za pośrednictwem http://anexokna.pl/okna/okna-drewniane/. Wybór wśród profili jest naprawdę całkiem spory, więc myślę, że naprawdę warto jest się dobrze rozejrzeć za czymś naprawdę konkretniejszym. Kiedyś w pośpiechu szukałem okien PCV i średnio dobrze się to dla mnie skończyło. :wink:

User avatar
Ronald
Posts: 12
Joined: Wed 05 Apr, 2017
Location: Dąbrowa Górnicza

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by Ronald » Thu 29 Mar, 2018

Odpowiednio szczelne okna to według mnie podstawa. Dlatego właśnie zdecydowałem się skorzystać z oferty firmy Atos z Lublina, dzięki której mogłem uzyskać świetnej jakości okna. Zamontowałem je w zeszłym roku i przez zimę sprawdzały się znakomicie - szczelność na najwyższym poziomie i 0 problemów z chłodem.

bmor
Posts: 2
Joined: Tue 03 Jul, 2018

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by bmor » Mon 06 Aug, 2018

Jeżeli chodzi o okna energooszczędne, to okna-pvc też się sprawdzają, ja swoje kupiełm i jestem z nich zadowolony, szczególnie z montażu.

Marcin09
Posts: 1
Joined: Mon 13 Aug, 2018

Re: Okna o niskiej przepuszczalności termicznej

Post by Marcin09 » Mon 13 Aug, 2018

Przepuszczalność termiczna to wbrew pozorom bardzo ważna kwestia, zarówno latem jak i zimą. Sporo informacji w tym temacie znajdziecie na witrynie https://www.porownajokna.pl/okna-balkonowe i można przy okazji trochę poszperać na blogu. W sumie z tej strony zamawiałem kiedyś okna i byłem zadowolony.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów z bali”