Dom piętrowy z płaskim dachem

Radości i problemy związane z budową domów naszych Forumowiczów.
Post Reply
yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by yaroszek » Wed 19 Jul, 2017

Właśnie rozpoczynam moją przygodę z budowaniem własnego domku. Postaram się troszeczkę tutaj popisać odnośnie budowy takiego lokum. Póki co szukam firmy, która zajmie się takim tematem. Jeśli nie znajdę to kto wie...


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by Wojciech Nitka » Sun 27 Aug, 2017

No i jak tam budowa ???

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by yaroszek » Mon 28 Aug, 2017

Mam zarys/koncepcję domu narysowaną na kartkach. Dom z uwagi na ukształtowanie działki i jej wielkość będzie budowany na podstawie projektu indywidualnego.
Mniej więcej wiem jak ma wyglądać. Odwiedziłem nawet dwie firmy trudniące się w szkielecie..., aż to zaciekawił mnie temat drewna HBE. Jak tylko dostanę orientacyjną wycenę i będę w stanie porównać to do kosztów szkieletu to będę podejmował decyzję.
Póki co to z moich orientacji wynika, że każda z firm budujących (które rozważam) na podstawie mojej koncepcji wytworzy projekt budowlany i to w całkiem dobrej cenie - w porównaniu do architektów.
Jak tylko będą jakieś kroki to na pewno tutaj je opiszę. Może to potrwać...

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by yaroszek » Wed 11 Oct, 2017

Jednak projekt będzie tworzony przez architekta, który stworzy koncepcję a następnie po jej zaakceptowaniu będzie projekt budowlany. Póki co załatwiona mapka do celów projektowych od geodety, badania geologiczne w trakcie. Zapytacie po co? Otóż projektant sobie zażyczył biorąc pod uwagę, że jest to w pobliżu terenów podmokłych i może występować wysoko lustro wody. Ktoś powie strata pieniędzy. Moim zdaniem nie. Skoro architekt mówi, że potrzebuje tego żeby nie popełnić błędu to ja chcę, żeby to było zrobione.

User avatar
Aneta1980
Posts: 24
Joined: Tue 28 Feb, 2017
Contact:

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by Aneta1980 » Fri 13 Oct, 2017

Po to są właśnie specjaliści, żeby podpowiedzieli i wszystko sprawdzili - za to się im płaci przecież. Ja wcale Ci się nie dziwię, że chcesz być pewien na czym stoisz :)

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by toja » Fri 13 Oct, 2017

yaroszek wrote:..., badania geologiczne w trakcie. Zapytacie po co?
Nie, nie zapytamy.
Dlaczego?
Bo chyba jesteś myślącym osobnikiem?

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by yaroszek » Mon 16 Oct, 2017

Facet z definicji nie jest myślący :)
Dlaczego - ponieważ jest to teren podmokły (o czym już pisałem). Co prawda od momentu wybudowania kanalizacji deszczowej problem zalanych piwnic ustał. Pytanie też czy teren ten nie był w części wyrównywany jakiś czas temu (np 80 lat temu, kiedy budowano tam pierwsze domy) i moja działka nie jest częściowo położona na jakimś niestabilnym gruncie.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by toja » Mon 16 Oct, 2017

Moim, skromnym, zdaniem, nie musisz uzasadniać.
Choć właściwie dlaczego od razu badania geologiczne, a nie opinię geotechniczną? Dopiero na jej podstawie projektant określa zakres dalszego rozpoznania gruntu.

star
Posts: 58
Joined: Mon 19 Oct, 2015

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by star » Tue 31 Oct, 2017

W Grecji można znaleźć tego typu budownictwo. Tzn domy piętrowe, z płaskim dachem.
::)

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by zbiegusek » Tue 31 Oct, 2017

...a raczej bez dachu. Kończące się na ostatnim stropie. Bo można mieszkać w oficjalnie nieodebranym budynku; nie płacąc podatków od nieruchomości.
I dzięki takiej obywatelskiej postawie Grecja zbankrutowała. :)

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by yaroszek » Fri 24 Nov, 2017

Badania podłoża gruntowego zrobione.
Woda jest wysoko, ale na to też wpływ ma bardzo mokry rok.
Ciekawe jest to, że w miejscu posadowienia przyszłego domu jest nazwijmy to uskok. tzn: w miejscu gdzie będzie się rozpoczynał dom iły występują na ponad dwóch metrach a na drugim końcu na głębokości około 0,6 m.
Co następuje: Jeśli będziemy budować fundamenty (pamiętamy, że woda jest wysoko!) to dla ułatwienia prace prowadzimy tak, żeby zminimalizować zalewanie wykopów. To jest odpowiedź po co były te badania.

Nasze przyszłe siedlisko przeszło już pierwszą fazę koncepcji, teraz omawiana jest druga, lepsza koncepcja i myślę, że niedługo przejdziemy do kwestii ściśle projektowych.

Marek123
Posts: 5
Joined: Wed 05 Dec, 2018

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by Marek123 » Wed 05 Dec, 2018

A teraz? Minął juz rok, jak efekty na chwilę obecną?

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by yaroszek » Thu 13 Dec, 2018

W sumie to się długo zabieram, żeby coś napisać. Fakt - już czas.
Domek został zaprojektowany przez architekta, pozwolenie na budowę uzyskane.
Ostatecznie wybrałem płytę fundamentową w formie białej wanny. Pod samą płytą jest ocieplenie z XPSa (nie brałem pod uwagę w ogóle zwykłego styropianu) i na płycie także będzie jeszcze 20 cm styropianu. Generalnie ponad 3 tony stali i ponad 40 m 3 betonu klasy b30 (W8).
Attachments
IMG_20180710_185330.jpg

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by yaroszek » Thu 13 Dec, 2018

Stan na dzisiaj jest taki, że cała płyta jest oczywiście oklejona klejem i siatką na zewnątrz, położona jest izolacja termiczna dookoła płyty poziomo (no może nie do końca bo ze spadkiem na zewnątrz). Drenażu nie mam , ponieważ nie mam gdzie wód opadowych odprowadzać i zgodnie z projektem zasypywane było tym co wykopane z zachowaniem układu warstw - to także tłumaczy beton W8.

tomaszek23
Posts: 25
Joined: Wed 28 Nov, 2018

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by tomaszek23 » Mon 21 Jan, 2019

jak postępy? zima bardzo przeszkadza? jakie plany, kiedy się wprowadzacie

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by yaroszek » Fri 22 Feb, 2019

Umowa podpisana na konstrukcję budynku, pod koniec marca będzie stawiana. Jak będzie powstawała to wkleję jakieś zdjęcie i coś opiszę. Póki co to staram się dogrywać tematy związane z dachem, ociepleniem i stolarką.

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by yaroszek » Fri 22 Feb, 2019

jeszcze bardzo ważne: Umowa jest na prace budowlane, mogłem przed podpisaniem tej umowy dokładać/konsultować swoje sugestie.

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by yaroszek » Fri 22 Feb, 2019

No i jeszcze bardzo ważna sprawa, która chyba nie padła jeszcze w moich wpisach: dom będzie powstawał w technologii HBE :).
Technologia szkieletu według dwóch firm dla mojego projektu - niedostępna. Firmy stwierdziły, że nie wykonają mi takiego domu i nie dadzą mi na niego gwarancji. Brawo za to dla tych firm i jasne postawienie sprawy. Moim zdaniem poważnie podchodzą do tematu. Pewnie chodziło o rozpiętość stropu, gdzie moim zdaniem jest to do rozwiązania, ale prawo takie mają i jeszcze raz ukłony dla nich.
SIP - tutaj oczywiście do zrobienia, ale cena podobna jak HBE, więc wybór prosty:).

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by yaroszek » Tue 02 Apr, 2019

No i się doczekałem.
Firma wchodzi w przyszłym tygodniu :). Będę miał jakieś fotki to wkleję

ocean
Posts: 1
Joined: Fri 12 Apr, 2019

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by ocean » Fri 12 Apr, 2019

Witam.
Też przymierzam się do budowy w technologii HBE. Dopiero prowadzę rozpoznanie i interesuje mnie wszystko z tym tematem związane. Którą firmę wybrałeś do realizacji projektu, może jakieś foty ze stanu obecnego... no i ceny jeśli to nie tajemnica?

tomaszek23
Posts: 25
Joined: Wed 28 Nov, 2018

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by tomaszek23 » Mon 08 Jun, 2020

Podobają mi się domy parterowe z płaskim dachem, Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie. Jakbym miał w najbliższym czasie budowa dom, to pewnie na taki bym się zdecydował.

daniel36Wilk12
Posts: 10
Joined: Fri 12 Jun, 2020
Contact:

Re: Dom piętrowy z płaskim dachem

Post by daniel36Wilk12 » Wed 22 Jul, 2020

ja niestety nie jestem zwolennikiem domów z jednym poziomem. Jak się ma dzieci to masakra.



Post Reply

Return to “Historie budowy domów”