Jak prawidłowo wykonać stelaż pod płyty k-g ?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Jak prawidłowo wykonać stelaż pod płyty k-g ?

Post by OldSeb » Mon 23 Oct, 2017

Witam,
jestem na etapie montażu stelaża pod płyty k-g w swoim domku. O ile w sieci jest sporo poradników o zasadach budowy stelaża pod sufit podwieszany o tyle praktycznie brak takowych o montażu stelaża stalowego przytwierdzonego do ścian szkieletowych.
Pierwsze pytanie to sposób łączenia ściany z sufitem i podłogą, czy taki układ ma sens:
rys_stelaz.png
Pierwsza wątpliwość to czy miejsce łączenia płyty sufitowej ze ścianą (zaznaczone zielonym kółkiem) jest poprawne ? Jakbym się nie starał to nie ma możliwości dosunięcia skrajnych profili cd tak aby płyta miała podparcie do samego rogu. Druga sprawa - czy montować obwodowy profil ud do posadzki / podłogi ?
Druga kwestia - łączenie ze sobą ścian w narożniku a konkretnie zastosowanie profili obwodowych ud. O ile jedną ścianę zbudować łatwo - profile ud montuje się do konstrukcji drewnianej o tyle zabudowa ściany prostopadłej już jest utrudniona - nie ma innej możliwości jak przykręcenie profila ud do profili cd pierwszej ściany. Czy taki montaż jest poprawny ? Rysunek, który pomoże nieco zobrazować problem:
rys_stelaz2.png
(11.44 KiB) Not downloaded yet
Z góry dzięki za pomoc.


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Jak prawidłowo wykonać stelaż pod płyty k-g ?

Post by majek85 » Tue 24 Oct, 2017

A nie lepiej stelaż drewniany? ja zawsze taki stosuje na ściany, wg mnie dawanie profili metalowych na ściany to męczarnia. Drewniany np z 6x4cm zepnie i usztywni dodatkowo całą konstrukcje budynku, nietrzeba dawać podkładek wygłuszających itp.
odnośnie pytania o łaczenie płyty ściennej i sufitowej: ja montuje odwrotnie bo rzadko kiedy się zgadzają wysokości i nie daje profilu obwodowego, przez co cały sufit jest jakby "pływający"

OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Re: Jak prawidłowo wykonać stelaż pod płyty k-g ?

Post by OldSeb » Tue 24 Oct, 2017

Naczytałem się o pękaniu płyt przy łatach drewnianych więc temat odpuściłem. Po drugie fachowcy montujący mój szkielet nie do końca się spisali i stelaż stalowy umożliwia zniwelowanie niedokładności.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Jak prawidłowo wykonać stelaż pod płyty k-g ?

Post by majek85 » Tue 24 Oct, 2017

mnie sie wydaje wręcz odwrotnie że na stalowym będa pęknięcia, gdyż "pracuje". Stelaż drewniany jak najbardziej możesz regulować i korygować nierówność ścian stosując śruby z gwintem podzielonym na 2 części (zapomniałem jak to sie fachowo nazywa) Spax chyba takie sprzedaje, dostępne są też w marketach budowlanych. Pamiętaj tylko aby dawać te taśmy antywibracyjne w każdy profil, bo jak masz dobry sprzęt audio w domu to rezonans ze ścian wykończy Ciebie psychicznie:)

OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Re: Jak prawidłowo wykonać stelaż pod płyty k-g ?

Post by OldSeb » Tue 24 Oct, 2017

Szczerze powiedziawszy zastrzeliłeś mnie tym pomysłem na regulację łat drewnianych. Na ten moment i tak jest po sprawie bo materiał już kupiłem ale jak przyjdzie do robienia poddasza to przemyślę jeszcze raz temat. Dzięki :-)

OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Re: Jak prawidłowo wykonać stelaż pod płyty k-g ?

Post by OldSeb » Thu 02 Nov, 2017

Jakby ktoś kiedyś robił stelaż z profili pod płyty kg to absolutnie nie można robić tego tak jak narysowałem. Montaż profili cd na ścianie poziomo spowoduje obsunięcie się płyty a w rezultacie co najmniej duże pęknięcie na łączeniu ściany z sufitem. Poprawna metoda wykonania stelaża do montaż profili cd pionowo (wzdłuż słupków konstrukcyjnych).
Dobra rada znajomego + ta instrukcja: http://www.rigips.pl/okladziny-scienne zaoszczędziła mi mnóstwo czasu i pieniędzy.

OldSeb
Posts: 26
Joined: Fri 23 Oct, 2015

Re: Jak prawidłowo wykonać stelaż pod płyty k-g ?

Post by OldSeb » Sat 01 Sep, 2018

Jeszcze jedna uwaga po moich doświadczeniach - nie przykręcać profili obwodowych do podłogi ponieważ skutkuje to skrzypieniem stelaża. Zamiast tego dać wieszak i przykręcić profil C tak nisko jak tylko się da.

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Jak prawidłowo wykonać stelaż pod płyty k-g ?

Post by sgt_raffie » Wed 05 Sep, 2018

Wlasnie mnie to czeka w szkieleciaku za chwile. Dzieki za informacje!



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”