ŚCIANA SZKIELETOWA NA STROPIE DREWNIANYM

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
FK-FK
Posts: 13
Joined: Tue 05 Dec, 2017

ŚCIANA SZKIELETOWA NA STROPIE DREWNIANYM

Post by FK-FK » Tue 05 Dec, 2017

Dzień dobry,
przeszukałam forum ale nie znalazłam takiego wątku, wiec pozwoliłam sobie założyć nowy temat : jak zamocować ścianę domu szkieletowego na stropie drewnianym, wentylowanym (fundament z pustką powietrzną). Jest cała masa rysunków, podwalina strop i ścianą. Podwalina zakotwiczona kotwami w fundamencie ... i koniec. Czy wystarczy tylko połączyć strop z podwaliną i ścianę ze stropem odpowiednimi (jakimi) gwoździami. Czy może przedłużyć kotwy tak żeby przeszła na wylot przez podwalinę montowana na fundamencie, strop i podwalinę ściany. Biorę tez pod uwage zastosowanie łaczników cieścielskich do połaczenia wszystkich trzech warstw - troche tak podgladając system steico, jak to zrobic prawidłowo i zgodnie ze sztuką dziekuje za pomoc :)


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: ŚCIANA SZKIELETOWA NA STROPIE DREWNIANYM

Post by zbiegusek » Tue 05 Dec, 2017

O ile dobrze rozumiem pytanie, to na podłogę przybijasz podwalinę poprzez płytę do elementów konstrukcji stropu.
Nie trzeba wypuszczać kotem, a nawet ze względów termicznych nie jest to wskazane.

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: ŚCIANA SZKIELETOWA NA STROPIE DREWNIANYM

Post by sgt_raffie » Wed 06 Dec, 2017

Nie rozumiem pytania. Jaka podwalina zakotwiczona kotwami i w fundamencie?
Po kolei:Pustka powietrzna z fundamentami, na to belki (beams), na to konstrukcja podlogi (joists), na to pokrycie podlogi (OSB), na to konstrukcja sciany (podwalina, slupki, oczepy). Podwalina bita do podlogi gwozdziami. Ja uzywalem gwozdzi pierscieniowych 90x3.1. Dwa gwozdzie na "przerwe" miedzy slupkami. Musisz trafiac w legary (jesli sciana prostopadle) lub w "rim joist" jesli sciana rownolegle.

FK-FK
Posts: 13
Joined: Tue 05 Dec, 2017

Re: ŚCIANA SZKIELETOWA NA STROPIE DREWNIANYM

Post by FK-FK » Wed 06 Dec, 2017

dziekuje za zainteresowanie i odpowiedz - czyli pierwszą belke która niektórzy zwa podwaliną kotwiczę oczywiscie izolujac ją najpierw od fundamentu potem podłoge(jako pełna konstrukcję z belek plus osb) poprostu przybijam do owej podwaliny a ścianę przybijam do konstrukcji podłogi i tyle - bez żadnych kotw i wzmocnień? Oczywiście całość będzie wyglądała jak na rysunku, chodzi o połączenie konstrukcji podłogi z pierwszą belką zamontowaną na fundamencie i potem połączenie ściany z konstrukcją podłogi - tylko gwoździe. Rozumiem że przy podłodze wbijam je pod skosem w podwalinę, przy scianach montowanych na konstrukcji podłogi już pionowo - co ile je wbijać żeby było ok.
Attachments
0751.jpg

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: ŚCIANA SZKIELETOWA NA STROPIE DREWNIANYM

Post by sgt_raffie » Wed 06 Dec, 2017

Ja w takich sytuacjach podpieram sie amerykanskimi "building codes". U siebie robiłem tak:

- legar podłogi do belki - 3 gwozdzie w miejscu przecięcia się legara z belką, bite na przemian (czyli bedziesz miał dwa z jednej strony legara, środkowy z drugiej). Tak, wbiasz pod kątem 45 stopni. Uważaj, łatwo wbić tak, że drewno pęknie. Widziałem kiedys łączniki krokwiowe użyte do wzmocnienia połączenia belka-legar (to troche wymysł jest ale jak masz przez to spać spokojniej.. ;) )

- podwalina do podłogi - 2 gwoździe na przerwę między słupkami, odstęp 400 mm (prawie 16 cali). Tutaj jeszcze sporo jest uzależnione od tego co ile masz legary.

Tak robiłem ja. Wiekszość amerykańskich kodów mówi o jedym gwoździu co 16 cali (chyba, że przy tzw. "shear walls"). Pamietaj, żeby trafiać w legary albo "rim joist". Bicie do samego OSB nie ma wiekszego sensu.

Swoją drogą, powinieneś mieć gwoździowanie opisane w projekcie.
Tu masz w miarę aktualny "building code" z Californi: https://www.fremont.gov/DocumentCenter/Home/View/7140
może cos pomoże..

FK-FK
Posts: 13
Joined: Tue 05 Dec, 2017

Re: ŚCIANA SZKIELETOWA NA STROPIE DREWNIANYM

Post by FK-FK » Thu 07 Dec, 2017

Bardzo dziękuje za pomoc i cenne rady :)

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: ŚCIANA SZKIELETOWA NA STROPIE DREWNIANYM

Post by Mirek2014 » Thu 07 Dec, 2017

Niestety rady, które otrzymałaś są złe i świadczą o tym, że radzący są w tym temacie amatorami. Sprawa kotwienia ścian była niedawno poruszana w wątku : http://budujzdrewna.pl/forum/viewtopic.php?f=31&t=8881
Podpowiedzi, że wystarczą 2 gwoździe pomiędzy słupkami bez znajomości projektu, tj. długości i szerokości budynku, jego wysokości, układu ścian itd.. Itp.. Jest wróżeniem z fusów. Możesz je przyjąć jako wiarygodne bo kto bogatemu zabroni. Jeżeli szanujesz swoje pieniądze, a nade wszystko bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich to zleć konstruktorowi zaprojektowanie zakotwień.

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: ŚCIANA SZKIELETOWA NA STROPIE DREWNIANYM

Post by sgt_raffie » Fri 08 Dec, 2017

Mirek2014 wrote:...Jest wróżeniem z fusów. Możesz je przyjąć jako wiarygodne bo kto bogatemu zabroni. Jeżeli szanujesz swoje pieniądze, a nade wszystko bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich to zleć konstruktorowi zaprojektowanie zakotwień.
Jest, dlatego tez napisalem, ze w projekcie powinno byc m.in. gwozdziowanie. Kolega nie poodaje konkretow.
Ale jakos budynki mieszkalne wykonywane w USA wlasnie wedlug wymagan z m.in. building codes (i nailing/fastening schedules ktore sa czescia owych i opisuja to, o co pytano) stoja i maja sie dobrze. Dokladne wyliczenie i zaprojektowanie zakotwien stosuje sie w przypadku konstrukcji nietypowych (i przy takich bardzo zadko stosuje sie tzw light framing czyli lekkie konstrukcje szkieletowe o ktorych rozmawiamy na tym forum).
Oczywiscie, WSZYSTKO mozna oddac konstruktorowi do policzenia..tylko czasami zastanawiam sie po co (pomijajac podpisy na odpowienich dokumentach). A zeby bylo jeszcze weselej to na codzien pracuje w sporym biurze projektowym wykonujacym projekty glownie na USA. I jak rozmawiam z kolegami ze stanow to sie za glowe lapia przy opowiadaniach ile tego "projektowania i podpisywania" jest w naszym kraju przy prostych konstrukcjach.

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: ŚCIANA SZKIELETOWA NA STROPIE DREWNIANYM

Post by sgt_raffie » Fri 08 Dec, 2017

Dodatkowo, watek przez Ciebie przytoczony dotyczy, z tego co widze, jakiejs dziwnej sciany prefabrykowanej stawianej na plycie betonowej. Kolega pisal o klasycznym szkielecie na pustce powietrznej.

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: ŚCIANA SZKIELETOWA NA STROPIE DREWNIANYM

Post by Mirek2014 » Mon 11 Dec, 2017

Skoro jest wróżeniem z fusów to nie można podawać szczegółowych rozwiązań nie znając projektu budynku czy strefy klimatycznej, a Kolega podał. Powoływanie się na normy czy raczej wytyczne amerykańskie dotyczące budowy domów drewnianych o niewiadomej geometrii w rzutach, nieznanej liczbie kondygnacji itd. nie ma w Polsce sensu bo tutaj obowiązują normy europejskie tzw. Eurocody. Elementy konstrukcji domu drewnianego czy to się amerykańskim kolegom podoba czy nie muszą spełniać wymagania normy PN-EN 1995-1-1, w której określono co konstruktor musi obliczyć.
W Polsce i Europie musimy liczyć, a nie odczytywać z tabel. Elementami tych obliczeń są m. innymi zabezpieczenie budynku przed obrotem, przesunięciem i zakotwienie. Jeżeli Kolega chce występować na polskim forum budowlanym jako ekspert to musi się z tą normą zapoznać i dawać rady, które będą z nią zgodne.
W Polsce 90% domów drewnianych to domy prefabrykowane ( z "dziwnych ścian prefabrykowanych") bo można budować szybciej i kwestia klimatu (częściej u nas pada deszcz niż świeci słońce, to nie Kalifornia). Także jeżeli chodzi o posadzkę parteru to amerykański "klasyczny szkielet na pustce powietrznej" jest w naszym kraju i Europie ewenementem i wg. mnie jeżeli w ogóle, to powinien być projektowany ze szczególną starannością ze względu na możliwość popełnienia błędów projektowych przy planowaniu przekazywania sił pionowych i poziomych z wszystkich kondygnacji na fundamenty.
Pozdrawiam Kolegów w USA



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”