Jaki dom wybudować?

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Rudaa1988
Posts: 1
Joined: Tue 07 Feb, 2017

Jaki dom wybudować?

Post by Rudaa1988 » Tue 07 Feb, 2017

Witam
Zastanawiam sie nad budowa domu. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jaki dom chce i jaka metoda budowany. Jedyne jest pewne ze chciałabym aby było jak najtaniej :) Posiadam działkę między dwoma domami, w tym koło rodziców wiec wydaje mi sie ze podłączenia do mediów to mniejszy problem. Myślałam nad przeniesieniem domu z drewna ale wiele osób odradza. Proszę o sugestie.


Kwiateczek
Posts: 14
Joined: Tue 04 Apr, 2017

Re: Jaki dom wybudować?

Post by Kwiateczek » Tue 04 Apr, 2017

Aktualnie mieszkam w bloku choć właśnie podjęliśmy z mężem decyzję o budowie domu. Myślimy o konstrukcji drewnianej. Mamy dylemat czy wybrać dom szkieletowy czy z bala. Choć muszę przyznać przyglądając się im i oglądając domy modelowe kilku firm bardziej skłaniamy się ku domu z bali. sama osobiście nie podejmowałabym się przenoszenia domu drewnianego - wolę go tworzyć całkowicie od początku.

Petra1
Posts: 11
Joined: Wed 10 Aug, 2016

Re: Jaki dom wybudować?

Post by Petra1 » Fri 07 Apr, 2017

Ja odradzam chociażby z tego względu ,że wystarczy jeden błąd w trakcie przenoszeniu i montowaniu no i po stabilnym i solidnym domu. Lepiej faktycznie wszystko zrobić od zera a przy pomocy odpowiednich narzędzi i poradników/artykułów http://artykulytechniczne.pl/blog/ można samemu się zorganizować i poradzić. Wraz z mężem daliśmy radę bez problemu wybudować wymarzony dom

jacekwalk
Posts: 1
Joined: Wed 12 Apr, 2017
Location: rutki
Contact:

Re: Jaki dom wybudować?

Post by jacekwalk » Wed 12 Apr, 2017

Najlepiej po prostu z pustaków, kiedyś tak budowano i dalej stoją domy po 20-30 lat.

Santa
Posts: 3
Joined: Fri 14 Apr, 2017

Re: Jaki dom wybudować?

Post by Santa » Fri 14 Apr, 2017

Witam,
Kontaktuję się z Państwem w sprawie budowy domu.
Mam problem z firmą, która wybudowała mi dom szkieletowy - pasywny ale ociąga się z zakończeniem prac. Okazuje się, że tutaj na Forum znalazłam informacje bardzo niepochlebne o tej firmie. Wszystko się potwierdza. Ale chciałabym zapytać gdzie/jak znaleźć solidną, rzetelną firmę, która mogłaby przyjechać do mnie na budowę i wykonać kosztorys ile jeszcze brakuje do zakończenia budowy oraz podjąć się wykonawstwa zastępczego, żeby dokończyć budowę. Nadmienię, że złożyłam wniosek do NFOŚ o częsciową spłatę kredytu w wysokości 50 tys. i nie chciałabym tego stracić. Będę wdzięczna za wszelkie informacje. Można pisać na priv : 3fatamorgana@wp.pl

robot
Posts: 5
Joined: Fri 21 Apr, 2017
Contact:

Re: Jaki dom wybudować?

Post by robot » Fri 21 Apr, 2017

Myślałem nad kupnem przeniesieniem starego domu z drewna ale zrezygnowałem z tego pomysłu. Można odzyskać około 50% budulca, cały dach do wymiany więc tak naprawdę jest to niezbyt opłacalne. Lepiej dołożyć na nowy drewniany domek.

kamilb1987b
Posts: 19
Joined: Thu 13 Apr, 2017

Re: Jaki dom wybudować?

Post by kamilb1987b » Thu 27 Apr, 2017

Rudaa1988 wrote:Witam
Zastanawiam sie nad budowa domu. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jaki dom chce i jaka metoda budowany. Jedyne jest pewne ze chciałabym aby było jak najtaniej :) Posiadam działkę między dwoma domami, w tym koło rodziców wiec wydaje mi sie ze podłączenia do mediów to mniejszy problem. Myślałam nad przeniesieniem domu z drewna ale wiele osób odradza. Proszę o sugestie.
Jak chce się tanio to 90% prac samemu trzeba wykonać, wtedy będzie tanio. Aby doradzić co dokładnie mógłbyś zbudować to napisz więcej informacji o działce. Jakie wymiary działki będą? Jak wygląda pod względem stron świata, z której strony wjazd na działkę? Jaka rodzina ma zamieszkać w domku? Ile osób? Domek parterowy czy piętrowy? Sam zbudujesz (z jakąś pomocą rodziny) czy bierzesz firmę?

Relid
Posts: 2
Joined: Tue 16 May, 2017

Re: Jaki dom wybudować?

Post by Relid » Tue 16 May, 2017

Ja polecam domy budowane w systemie kandayjskim. Szybko, dość ekonomicznie i bezpiecznie :)

rooki
Posts: 2
Joined: Mon 29 May, 2017

Re: Jaki dom wybudować?

Post by rooki » Mon 29 May, 2017

My wybudowaliśmy standardowy, murowany ale mam znajomych, którzy postawili drewniany i są zadowoleni. Ich dom jest przytulny, nic nie trzeszczy, dobrze wykonany. Mieszkają w nim już ponad 10 lat. Wszystko zależy od precyzji wykonania i materiałów. Jeżeli chcesz obniżyć koszty to skorzystaj z MdM. Otrzymasz zwrot za część materiałów. U mnie przy budowie bardzo się to opłaciło. Tylko sprawdź, czy spełniasz warunki, np. tutaj są opisane: https://mdmprogram.com/informacje/jakie ... ansowania/. Nam zwróciło się kilkanaście tysięcy złotych.

User avatar
poston
Posts: 3
Joined: Mon 12 Jun, 2017
Location: Warszawa

Re: Jaki dom wybudować?

Post by poston » Wed 05 Jul, 2017

Problem w tym, że program MdM niedługo się skończy i jeszcze przez pewien czas nie będzie takiego wsparcia dla młodych par, które marzą o swoim własnym domu. Poza tym, budowanie przy kierowaniu się zasadą "jak najtaniej" się nie uda, chociażby ze względu na ceny materiałów budowlanych, których nie da się obniżyć poza pewien limit. Ryzykuje się wtedy jakością i tym, że po 2 latach maksymalnie trzeba będzie robić remont, a koniec końców zapłaci się tyle, ile przy normalnej budowie. Większość instalacji i konstrukcji trzeba by wtedy robić samemu, a niektóre systemy są zbyt skomplikowane dla kogoś, kto nie siedzi zbyt głęboko w temacie. Obecnie są też pewne wymogi w budownictwie mieszkalnym, jakie musi spełniać każdy budynek i ich się nie przeskoczy, a nawet można ponieść konsekwencje w razie ich niewypełnienia. Jeżeli chce się budować po taniości, to po co w ogóle budować dom? Oczywiście, że porywając się na to, trzeba posiadać znaczne zasoby gotówki, jeżeli dom ma stać przez kilkanaście/dziesiąt lat. Normą jest teraz wynajmowanie firmy budowlanej oraz kupno projektu zgodnego z popularnym trendem, a to już niemało kosztuje. Jednak nie trzeba się sztywno tego trzymać, można zaadaptować kilka rozwiązań z każdego trendu, który pozwoli nam później oszczędzać na mediach i powstrzyma ciepło przed ucieczką, ale nie stosować się do jednego stylu. Specjaliści z odpowiedniej firmy będą wiedzieć, jak to połączyć w sensowny sposób więc tym bardziej nie powinno się z nich rezygnować.

Korneliusz
Posts: 1
Joined: Thu 20 Jul, 2017
Contact:

Re: Jaki dom wybudować?

Post by Korneliusz » Thu 20 Jul, 2017

Mam ten sam dylemat. Taniej wydają się w systemie szkieletowym, jak buduje się np. w Szwecji. A tam chyba są gorsze warunki atmosferyczne. Również nie chciałbym wydawać dużo pieniędzy na dom, tym bardziej, że już tradycja rodzin wielopokoleniowych odchodzi do lamusa. dzieci często nie chcą mieszkać tam gdzie się urodziły, emigracja za pracą. Po co budować murowany kosztowny dom na pokolenia, jeśli ma stać pusty?

Listewka
Posts: 3
Joined: Sat 22 Jul, 2017

Re: Jaki dom wybudować?

Post by Listewka » Sat 22 Jul, 2017

Rudaa1988 wrote:Witam
Zastanawiam sie nad budowa domu. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jaki dom chce i jaka metoda budowany. Jedyne jest pewne ze chciałabym aby było jak najtaniej :) Posiadam działkę między dwoma domami, w tym koło rodziców wiec wydaje mi sie ze podłączenia do mediów to mniejszy problem. Myślałam nad przeniesieniem domu z drewna ale wiele osób odradza. Proszę o sugestie.
Zacznij rozwiązywać problem od głowy a nie, powiedzmy, ogona :) Dowiedz się najpierw jakie są warunki zabudowy - co pozwolą Ci wcisnąć między te dwa domy. Kilka lat temu, bodajże pod Katowicami, kazali facetowi przebudować piękny dom stylizowany na przedwojenną secesyjną willę bo nie pasowała do otaczających go gargameli. Jak będziesz miał pewność to wybierzesz projekt choć drewniany dom to wbrew pozorom nie jest najtańsza opcja. To nie szopa z desek za parę złotych :)

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Jaki dom wybudować?

Post by zbiegusek » Sat 29 Jul, 2017

Fagot to wstrętny spamer!
Proponuje wywalić tego użyszkodnika! Albo przynajmniej zablokować mu pisanie na miesiąc.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Jaki dom wybudować?

Post by Wojciech Nitka » Sat 29 Jul, 2017

Zrobione ...

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Jaki dom wybudować?

Post by zbiegusek » Tue 01 Aug, 2017

Guzik! Nie są tanie, są wymagające w montażu i na pewno nie są niebezpieczne. Czyżby kolejna inkarnacja spamera?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Jaki dom wybudować?

Post by Wojciech Nitka » Tue 01 Aug, 2017

Aga9000 wrote:Nie polecam domów z drewna. Są dość tanie i latwe w monatżu ale bardzo niebezpieczne.
Może uzasadnisz swoje, tak stanowcze stwierdzenia. A co według Ciebie znaczy "bardzo niebezpieczne" ???

miroboass
Posts: 78
Joined: Wed 21 Feb, 2018

Re: Jaki dom wybudować?

Post by miroboass » Mon 26 Feb, 2018

A jak dużą masz działkę? Zastanów się najpierw o czym marzysz, później czego dokłądnie potrzebujesz, a potem zobaczy czy da się na to naciągnąć finanse:) Obawiałbym się przenosić gotowy dom. Teraz są modne modułowe, może warto porozmawiać jaka byłby cena za Twój metraż?

Ola666
Posts: 3
Joined: Fri 23 Mar, 2018

Re: Jaki dom wybudować?

Post by Ola666 » Fri 23 Mar, 2018

A może dom z drewna CLT? Niektórzy twierdzą, że takie budownictwo ma swoją przyszłość. W Polsce budowa domów oparta na technologii CLT nie cieszy się dużą popularnością, jednak w zachodnich krajach już tak.

arkaaa
Posts: 8
Joined: Mon 22 Jan, 2018

Re: Jaki dom wybudować?

Post by arkaaa » Mon 26 Mar, 2018

Z tego co mi wiadomo, to wiele osób przy budowie domu decyduje się na nowoczesne systemy, tak zwane inteligentne domy. Widziałam, że Zamel oferuje taki system o nazwie Exta Free. Dzięki niemu możemy na przykład bezprzewodowo sterować domem, wydaje mi się że jest to faktycznie bardzo przydatny system który znacznie może ułatwić nasze życie. Co sądzicie?

knall14
Posts: 1
Joined: Wed 28 Mar, 2018
Location: Katowice
Contact:

Re: Jaki dom wybudować?

Post by knall14 » Wed 28 Mar, 2018

Domy drewniane CLT są bardzo fajne. Z tym, że może być to drogi interes. Pozdrawiam.

User avatar
mistrzu
Posts: 2
Joined: Wed 28 Mar, 2018

Re: Jaki dom wybudować?

Post by mistrzu » Wed 28 Mar, 2018

Na chwile obecną chyba najtaniej wychodzą domki szeregowe od dewelopera na obrzeżach miasta. Mi domek kojarzy się z domkiem wolnostojącym , ewentualnie bliźniakiem + duży ogród.

anndel
Posts: 5
Joined: Sat 07 Apr, 2018

Re: Jaki dom wybudować?

Post by anndel » Sat 07 Apr, 2018

Taki drewniany jest bardzo dobrym rozwiązaniem szczególnie w górach

carg
Posts: 14
Joined: Thu 01 Apr, 2021

Re: Jaki dom wybudować?

Post by carg » Thu 01 Apr, 2021

Może dom pasywny?

anatol1
Posts: 11
Joined: Fri 16 Apr, 2021

Re: Jaki dom wybudować?

Post by anatol1 » Fri 16 Apr, 2021

Wszystko zależy od tego ile chcesz wydać.

User avatar
Lolek114
Posts: 3
Joined: Mon 05 Jul, 2021
Location: Kraków
Contact:

Re: Jaki dom wybudować?

Post by Lolek114 » Mon 05 Jul, 2021

Ja bym jednak postawił na dom szkieletowy. Budowa szybka, przeróbki łatwe :)

Miki12
Posts: 9
Joined: Thu 25 Mar, 2021

Re: Jaki dom wybudować?

Post by Miki12 » Tue 13 Jul, 2021

Przy budowanie każdego domu będzie trzeba zająć się posadzką. Polecam Wam frezowanie pod ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejsze, wiele osób rezygnuję z grzejników. Ogrzewanie podłogowe jest tańsze i efektywniejsze od zwykłego grzejnika. Poelcam.

hylia7044
Posts: 16
Joined: Thu 02 Dec, 2021

Re: Jaki dom wybudować?

Post by hylia7044 » Thu 09 Dec, 2021

Ja myślę że to indywidualna kwesta. Każdy wybuduje dom jaki mu się buduje i na jaki go stać.

krzysztof11
Posts: 2
Joined: Fri 30 Apr, 2021

Re: Jaki dom wybudować?

Post by krzysztof11 » Mon 24 Jan, 2022

Wszystko zależy od tego jakie macie oczekiwania. Ja właśnie zawsze chciałem mieć duży dom ale jak poczytałem sobie jakie są koszty ogrzewania tak dużego budynku to zdecydowałam się na mały ale dobrze ocieplony budynek. Polecam wam również poczytać na ich stronie co was interesuje.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Jaki dom wybudować?

Post by roobik66 » Tue 01 Feb, 2022

Ciekawe co rozumiesz przez dobrze ocieplony budynek. Bo jednak Polska w Arktyce nie leży (choć obcokrajowcy kojarzą Poland z Pole czyli biegunem). Swój domek budowałem kiedy jeszcze była norma U 0.5 czyli 10 cm wełny. Dodatkowo przeliczyłem dane klimatyczne województwa i wyliczyłem tzw. stopniodni wg normy kanaryjskiej, gdzie i te 10 cm wyglądało na ciut więcej niż trzeba. I aktualnie dokonałem transformacji energetycznej z mojego ulubionego węgla na ogrzewanie prądem za pomocą promienników podczerwieni i jestem w szoku, gdyż wg instrukcji powinno być 2000 Wat na 20 M2 . A tymczasem do minus 5 stopni 1 , słownie jeden promiennik 550 Wat ogrzewa przykładowy pokój 20 M2. Z tym że pod regipsami jest folia aluminiowa którą kiedyś zainstalowałem bo była reklamowana jako ekran zatrzymujący promieniowanie podczerwone. Ale teraz są nowsze folie tego typu tj. Wielowarstwowe z przełożeniem foliami babelkowymi. To dopiero wydaje się skuteczne jako ocieplenie. I zachodzę w głowę po co ludzie szaleją z 40 cm izolacjami i pompami ciepła.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”