PRAWIDŁOWY PRZEKRÓJ ŚCIANY SZKIELETOWEJ W BUDYNKU PASYWNYM

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
FK-FK
Posts: 13
Joined: Tue 05 Dec, 2017

PRAWIDŁOWY PRZEKRÓJ ŚCIANY SZKIELETOWEJ W BUDYNKU PASYWNYM

Post by FK-FK » Sun 01 Jul, 2018

Dzień dobry
bardzo mi zależy na Waszej opinii dotyczącej takiego przekroju ściany. Chcieliśmy żeby:
- paro-opóźniacz nie był dziurawiony żadnymi instalacjami
- warstwa izolacji nie była zamknięta przegrodą zewnętrzną w formie OSB co utrudnia odprowadzenie pary, która może się pojawić w ociepleniu
- żeby była pustka wentylacyjna pomiędzy elewacją a ocieleniem umożliwiająca odprowadzenie potencjalnych skroplin.
Ze względu na w.w. padł pomysł z płytami fermacell bo jak producent pisze jest możliwość położenia na nich tynku bez użycia styropianu i podobno mogą pełnić funkcje usztywnienia szkieletu zamiast osb. Taki pomysł poniekąd wymusił zastosowanie wewnętrznego szkieletu z izolacją co oczywiście spowoduje zmniejszenie powierzchni mieszkalnej, ale to nie stanowi dla nas problemu.

Proszę mądre głowy o opinie
- czy fermacell może zastąpić osb?
- czy faktycznie tynk na takiej płycie się sprawdza?
- czy są jakieś wady takiego przekroju?
- i czy coś takiego będzie zgodnie z wymaganiami techniczno-montażowymi - czyli czy to będzie stało ;)

bardzo będę wdzięczna za wszelkie uwagi - Ewa
Attachments
przekrój ściany.jpg


FK-FK
Posts: 13
Joined: Tue 05 Dec, 2017

Re: PRAWIDŁOWY PRZEKRÓJ ŚCIANY SZKIELETOWEJ W BUDYNKU PASYWNYM

Post by FK-FK » Wed 11 Jul, 2018

czy naprawdę nikt nic nie napisze - jeszcze wierzę że jednak tak :) , co myślicie o takiej ścianie - Panie Wojtku czy to jest aż taki zły pomysł ?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: PRAWIDŁOWY PRZEKRÓJ ŚCIANY SZKIELETOWEJ W BUDYNKU PASYWNYM

Post by Wojciech Nitka » Thu 12 Jul, 2018

No cóż, zostałem wezwany do tablicy.
Proponujesz układ - od zewnątrz:
- tynk elewacyjny,
- płyta Fermacell,
- folia wiatroizolacyjna,
- pustaka powietrzna 2 cm,
- wełna skalna 15 cm,
- wełna skalna 20 cm - na ruszcie,
- opóźniacz pary,
- wełna - 5 cm pomiędzy elementami rusztu,
- płyta gipsowo-kartonowa.

Układ, w zasadzie można przyjąć za prawidłowy, ale mam dwie uwagi:
- po co ta pustaka powietrza?? co ona ma dać?
- osobiście nie kładłbym tynku na płycie Fermacell bezpośrenio montowanej do drewnianej konstrukcji budynku; konstrukcja może pracować a tym samym na tynku mogą pojawiać się pęknięcia.
Płyta Fermacell, jak najbardziej może zastąpić płytę OSB/3.

FK-FK
Posts: 13
Joined: Tue 05 Dec, 2017

Re: PRAWIDŁOWY PRZEKRÓJ ŚCIANY SZKIELETOWEJ W BUDYNKU PASYWNYM

Post by FK-FK » Thu 12 Jul, 2018

dziękuje Panie Wojtku za odpowiedź
- ta pustka o o którą Pan pyta, ma umożliwić swobodne odprowadzenie pary wodnej, która może przeniknąć poprzez paro-opóźniacz - chodziło mi o umożliwienie wentylacji ściany, tak jak ma to miejsce przy elewacjach drewnianych na ruszcie - a czy zauważa Pan tutaj jakiś błąd?

-co do Fermacell'a też trochę obawiam się o pękanie tynku, ale nie znajduję pomysłu na inne rozwiązanie, gdyż konstrukcje muszę usztywnić bezpośrednio z jednej strony, i zależy mi na pokryciu niepalnym, gdyż w takiej sytuacji przy izolacji wełną skalną nie muszę zachowywać zwiększonych odległości od działek sąsiednich, gdyż prawo budowlane nie mówi o odległościach w kontekście konstrukcji budynku a pokrycia ścian i dachu materiałem niepalnym. Najtaniej było by położyć styropian na Fermacel, który by zmniejszył możliwość pękania i potem tynk, ale obawiam się że już nie obronię niepalności pokrycia ścian. Alternatywą jest na Fermacell położyć cienką warstwę wełny fasadowej i tynk, ale to też dodatkowy koszt, który chyba oprócz ochrony tynku przez pękaniem nie przyniesie żadnych innych korzyści, chyba że jednak to jest to do przemyslenia?
Kładzenie podwójnej warstwy Fermacell (druga na ruszcie) zmniejszyło by możliwość pękania ale jest bardzo drogie... i okazuje się że trochę pomysły mi się wyczerpują :)

w myśl zasady do dwie głowy to nie jedna, ( a jest nas tutaj na forum trochę :) proszę o jakąś podpowiedź, rozwiązanie, każdy pomysł się liczy -dziękuje :)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: PRAWIDŁOWY PRZEKRÓJ ŚCIANY SZKIELETOWEJ W BUDYNKU PASYWNYM

Post by Wojciech Nitka » Thu 12 Jul, 2018

Pustka powietrzna jest zbytaeczna; jak ta wilgoć ma być wyprowadzona z tej pustki jeżeli u góry jest (powinien być) podwójny oczep konstrukcji ściany???
Ładujesz 40 cm wełny w ścianę a żałujesz dodatkowej, np. 5 cm warstwy, na elewację? To może warto dać w ściany 35 cm i 5 cm na elewację. Koszt podobny.

FK-FK
Posts: 13
Joined: Tue 05 Dec, 2017

Re: PRAWIDŁOWY PRZEKRÓJ ŚCIANY SZKIELETOWEJ W BUDYNKU PASYWNYM

Post by FK-FK » Thu 12 Jul, 2018

czyli bez pustki lepiej, i 5 cm wełny na płycie -dziękuje za cenną opinie:)
miłego dnia



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”