NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
marcel8
Posts: 31
Joined: Wed 08 Aug, 2018

NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by marcel8 » Sun 02 Sep, 2018

WITAM. OD 12 LAT MIESZKAM I PRACUJE W NORWEGI. BUDUJE DOMY W SZKIELETOWE ZAROWNO SEZONOWE JAK I CALOROCZNE. W NAJBLIZSZEJ PRZYSZLOSCI PLANUJE WYBUDOWAC CALOROCZNY DOM W POLSCE DLA SIEBIE I SWOJEJ RODZINKI A W PRZYSZLOSCI MOZE DLA INNYCH :)
W ZWIAZKU Z TYM MAM KILKA PYTAN :
1. CZY MOGE GO WYBUDOWAC SAM? MAM DOSWIADCZENIE I WIEM JAK TO POWINNO BYC ZBUDOWANE. PRUBOWALEM ZDOBYC NORWESKIE UPRAWNIENIA KILKA LAT TEMU ALE POLEGLEM NIESTETY NA JEZYKU. SAM EGZAMIN NIE BYL TRUDNY. NO ALE COZ. TRZEBA PRUBOWAC DALEJ.
2. NADZOR BUDOWLANY? KTO I CZY ZNACIE KOGOS KONKRETNEGO? (MALOPOLSKA)
3. MATERIALY CERTYFIKOWANE C24 GDZIE KUPIC SPRAWDZONE I PEWNE ?
4. SYSTEM NORWESKI - KANADYJSKI- AMERYKANSKI , CZY TO MA JAKIES ZNACZENIE CO DO SZKIELETU W POLSCE JAKIM SIE CHCE WYBUDOWAC. CZY TO ZALEZY OD PRZEPISOW CZY URZEDNIKA ?
5. PROJEKT MUROWANY ZMIENIC NA SZKIELETOWY. ZNALEZLISMY Z ZONA FAJNY PROJEKT KTORY ODPOWIADA NAM POD PRAWIE WSZYSTKIMI PARAMETRAMI ALE NIESTETY MUROWANY I CHCEMY GO ZMIENIC NA SZKIELETOWY.
6. KOSZT GOTOWEGO DOMU SZKELETOWEGO Z FABRYKI OK 130-140 M2 STAN SUROWY OTWARTY?

PYTAN MAM JESZCZE DUZO ALE TE SA NAJWAZNIEJSZE JAK NA START ZABAWY Z DRZEWEM W POLSCE :D
Z GORY DZIEKUJE I POZDRAWIAM Z NORWEGII


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by roobik66 » Mon 03 Sep, 2018

Troche to dziwnie brzmi, bo pisze pan że pracuje pan w N przy domach a zaraz się pyta czy sam pan sobie poradzi. Co do technologi norweskiej to jest pod względem konstrukcji i zasad wykonania w zasadzie typowa amerykańsko/kanadyjska z paroma niewielkimi różnicami. W Ameryce się robi z deski gr.38 mm, w Norwegi z deski 48 mm , w Polsce jest do bezproblemowego kupienia deska szwedzka 45mm. Jak pan robi przytym w Norwegi to sam pan wie że stosowanie płyty OSB jest w Norwegi mało popularne, tam stosuje się na poszycie zewn. z płyty pilsniowej miekkiej asfaltowanej lub a płyty gipsowo-kartonowej typu utvendig czyli do stosowania zewn., w N stosuje się prawie zawsze elewacje wentylowane deskowe ze względu na wilgotny klimat dlatego sztrwne poszycie mocne nie jest konieczne, ba nawet stosuje się tylko folię wiatrową isola na szkielet ale to już nadmierna oszczedność. A w Polsce projektów w szkielecie jest pod dostatkiem to po co wydawać dodatkowe kilka tysięcy za przerobienie. Tym bardziej że nie zwsze projekt myslany pod polską technologię nadaje się do sensownego przerobienia na typową technologię szkieletową. Z polskich pracowni które mają projekty w typowo szkieletowym systemi bez jakiejś mieszanki że więzba jest wmieszana polaka płatwiowa na zupełnie nie kompatybilnych przekrojach z resztą materiału to pracownie : bajerdom, pphu domek, artinex projekty. A co do prefabrykowanego to to zależy od finansów, to jest najdroższa opcja zwłaszcza przy pojedyńczej sztuce domku.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by Wojciech Nitka » Mon 03 Sep, 2018

marcel8 - nie krzycz !!!!

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by majek85 » Mon 03 Sep, 2018

1. Z prawnego punktu widzenia niema przeciwwskazań nazywa się to budowa systemem gospodarczym, tak na oko to 50% domów tak powstaje w PL
2. Nadzór budowlany nie jest wymagany przy domach jednorodzinnych, ale kierownik budowy już tak. Zresztą skoro zbudowałeśs juz wiele domów to chyba nie potrzebujesz kogoś kto by stał nad Tobą i pilnował czy dobrze gwoździe wbijasz??
3. w tartaku w którym sprzedają C24 (chyba nie myślałeś o Castoramie skoro dajesz takie pytanie?) Spora część drzewa i tak ściągana jest ze Szwecji
4. tak jak napisał roobik66, to wszystko "jeden pies". I tak "oficjalnie" musisz zbudować to co masz w projekcie. A czy będziesz się ściśle trzymał projektu (które często mają jakieś błędy) czy zbudujesz wg własnego uznania to już Twoja sprawa, byle kierownik się podpisał.
5. Tak jak pisał roobik, jest naprawde sporo gotowych szkieletów, (mi sie podobają z z500.pl) , przerobienie murowanego zajmie kupe czasu i pieniędzy, chyba że przejdzie zapis "zmiana technologii" w Dzienniku Budowy ale to już z kierownikiem sie musisz dogadać
6.Nie rozumiem, skoro budujesz domy to chcesz kupić gotowca?

marcel8
Posts: 31
Joined: Wed 08 Aug, 2018

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by marcel8 » Tue 04 Sep, 2018

"Wojciech Nitka"]marcel8 - nie krzycz !!!!

Przepraszam.

Projektutopia
Posts: 10
Joined: Tue 05 Jun, 2018

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by Projektutopia » Wed 05 Sep, 2018

Hej Marcel, płynę na podobnej fali co ty :)

Mieszkam parę lat w Norwegii i już od dłuższego czasu nie wyobrażam sobie użyć innego materiału niż drewno. Planuję budowę domu w małopolsce, chciałbym to zrobić w miarę kompetencji samodzielnie lub z pomocą bliskich. Nawet nie z oszczędności, chodzi mi o to żeby mieć personalny wkład w dom który będzie miejscem zamieszkania mojej rodziny. Perspektywa daleka, pewnie gdzieś 2021-2022, ale już zbieram wiedzę. Jako projekt chcę wykorzystać adaptację jednej z prac pani Wenche Selmer.

Chętnie pomogę ci przy budowie, napisżę na priv w sprawie szczegółów. Zależy mi głównie na zdobyciu doświadczenia, bo tutaj pracuję w innej dziedzinie budownictwa.

ad.2 Mam kilku znajomych kierowników w małopolsce, podpytam i napisze na priv
ad.3 Sugeruję bezpośredni zakup z tartaku w Szwecji żeby nie płacić pośrednikom. Mam już kilka zlokalizowanych.

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by sgt_raffie » Wed 05 Sep, 2018

Mam znajomego kierownika ktory specjalizuje sie w szkielecie. Jestem z malopolski (pare km na poludnie od krk) i on tez. Jak cos dawaj na priv.

marcel8
Posts: 31
Joined: Wed 08 Aug, 2018

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by marcel8 » Wed 05 Sep, 2018

"majek85"
5. u mnie jest ograniczenie w postaci waskiej dzialki ktora ma okolo 17 m szerokosci, wiec to zaweza troche pole dzialania . chce wybudowac prosty dom z dwuspadowym dachem nic skomplikowanego . dzieki za propozycje strony, dla ciebie tez "roobik66"
6. przed ostateczna decyzja chcialbym poznac wszystkie mozliwosci. gotowiec to oszczednasc czasu ale nie pieniedzy. samodzielnie to oszczednosc moze pieniedzy ale nie czasu ( ktos chetny do pomocy ? :-) )

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by roobik66 » Thu 06 Sep, 2018

Tu wrzucam przykłady orginalnie szkieletowych domków na wąską działkę, tu wymiary podane w stopach.Podobne do tego piętrowego budują pod Wa-wą. Tylko że trzeba dać zrobić projekt indyw. , w sumie to niewiele więcej albo nawet nic więcej niż gotowiec plus adaptacja. Oczywiście rozrzut cen za zrobienie projektu potrafi być ogromny.
Attachments
Szer. 7.2 z garazem, widok.JPG
Szer. 7.2 m z garażem , rzut.JPG
Parterówka z garażem, na wąską działkę rzut. 59.10x29.6 ft.JPG
Parterówka z garażem ,na wąską działkę widok.JPG
6m, piętro.JPG
6m, parter.JPG
6m width, widok.JPG

b182
Posts: 53
Joined: Fri 17 Aug, 2018

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by b182 » Thu 06 Sep, 2018

Witajcie. Widzę, że projekty są z amerykańskich stron. Ja również przy swoim opierałem się na ich koncepcjach bo domy u amerykańców są po prostu piękne. Rzut mojego wygląda tak. Co prawda nie na wąską działkę (szerokosc domu to ok. 10,5m) ale może kogoś zainspiruje. Też mieszkam w małopolsce a dokładniej w Gorlicach. Dom zaczynam stawiać końcem września.
Attachments
thumbnail.jpg
40478444_478761512625165_3785438450749014016_n.png

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by roobik66 » Mon 10 Sep, 2018

Mogę panu tylko doradzić że jak pan chce uniknąc kłopotów realizacyjnych i rozdęcia kosztów to najlepiej wybrać dom projektowany od początku pod system konstrukcji drewnianej. Z tego typu nowoczesnej stylówy i z dwuspadowymi dachami to tak sporo projektów na Proekoart. Choć i tam konstrukcje dachów nie są od typowego systemu kanadyjskiego.

b182
Posts: 53
Joined: Fri 17 Aug, 2018

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by b182 » Mon 10 Sep, 2018

Ten dom to projekt na indywidualne zamrowienie i od początku robiony jako szkielet.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by roobik66 » Tue 11 Sep, 2018

Projekt W Czermienie to na pierwszy rzut oka widać że jest projektowany pod żelbet , choćby takie nadwieszenia stropu zwłaszcza na 2 metry to typowa robota pod płytę żelbetową monolityczną. Przerobić pewnie można , z tym że inwestor chce tu wykonywac sam i jednak sugeruje że pewniarsko to się nie czuje ( niewiem cczy tu takego typu fachowcy polscy z Norwegi gdzie tak owszem wełnę i gipsplate i kledning to zrobią ale już rozmierzenie konstrukcji ścianki działowej to dla nich czarna magia). A tu takie nadwieszenie w szkielecie to po prostu plątanina wzmocnień , okuć , wymianów i podciągów, trzeba wpuścić nadwieszenie w strop 2 x tyle co wystaje , czyli przez 4 metry będzie plątanina. Do tego dach jest wclae nie od typowego szkieletu kanadyjskiego i tylko płatwiowo-kleszczowy to kolejne zagwozdki ze strutting beam-ami pod słupy płatwi. I jeszcze jedna sprawa , takie zadaszenia typu płaskiego to się robi owszem w Europie , ale najbardziej to pasują do Tunezji , Maroka. W Skandynawi jak się robi dach płaskich to jest nawet 10 stopni spadku i spływ do szerokiego koryta zlewowego. A takie coś jak taras nad pomieszczeniem to własnie robiłem w norłeju w branehagen i się ludki przychodzili na budowę gdzonę wczesniej bo każdy chciał się złapać do miotłowania wody z tarasu , a kierownik szalal z wilgotnościomierzem i wbijał go w sciany pod tarasem w miejscach namokinetych regipsów.

marcel8
Posts: 31
Joined: Wed 08 Aug, 2018

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by marcel8 » Wed 12 Sep, 2018

"roobik66" " ...z tym że inwestor chce tu wykonywac sam i jednak sugeruje że pewniarsko to się nie czuje ..."
" inwestor" nigdy nic nie sugerowal i bym sie raczej o niego nie martwil bo tu przyklad ostatniego projektu ktory ukonczylelem przed wakacjami
https://www.youtube.com/watch?v=aiW-6fWmr2c
pozdrowionka. marcel8 :)

marcel8
Posts: 31
Joined: Wed 08 Aug, 2018

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by marcel8 » Wed 12 Sep, 2018

jest to prezentacja wykonana przez klienta dla ktorego ten dom budowalem.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by roobik66 » Thu 13 Sep, 2018

I sam pan widzi że na tym norweski dmou z filmu dach jest niby płaski ,ale ma jednak istotny spadek oraz okapy. A tarasy na wysokości są na słupach a nie nad pomieszczeniami. Przecież ja panu nie bronie robić co się panu uwidziało tylko pisże co widziałem i z czym się spotkałem. W Polsce się nie projektuje dachów jętkowych prostych wykonaniu powyżej 9 m rozpiętości ( i jest w polskich warunkach tym dużo racji bo nie stosuje się w Polsce w ogólnym budownictwie smukłych przekrojów za to stosuje się cięzkie pokrycia dachowe i nawet przy mniejszych rozpiętościach zdarzają się nieraz falowane dachy) . Ale tu jak pan chce ten projekt przerobić to moim zdaniem fachowo to zrobić to bardzo trudno , nawet jak by się dało dach jętkowy z gęsto rozstawionych krokwi 20 cm to wtedy już przy ściankach kolankowych 120 cm to trzeba robić słupy od scianki kolankowej ciągłe balonowe co się gryzie z pomotanym stropem. A znowu zachowanie więzby z projektu to po pierwsze inne przekroje drewna niż typowy szkielet , a po drugie to trzeba zrobić pod słupy od płatwi belki podporowe pod słupy i dalej kolejne słupy , nawet nie bardzo wiadomo jak strutting beam-a wstawić w miejscu tej plątaniny belek od nadwieszenia. A same strutting beam-y to żeby nie wystawały ze stropu by musiały być z dwuteowników stalowych.

marcel8
Posts: 31
Joined: Wed 08 Aug, 2018

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by marcel8 » Mon 17 Sep, 2018

co do dachu natomiast to myslalem zrobic z wiazarow. czy mozecie podzucic kilka namiarow na jakies firmy?

mam jeszcze jedno pytanko co do zasad p-poz jesli chodzi o budowe garazu wolnostojacego z mieszkalna gora. jakie odleglosci wzgledem domu musze zachowac i wzgledem sasiadow. dodam ze rowniez garaz to szkielecik z wiazarami. jak wyglada przekroj budynku?
z gory dzieki .marcel8

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by roobik66 » Tue 18 Sep, 2018

W temacie pomieszczeń mieszkalnych nad garażami to mogę napisać że to ma fatalne fengshui. To się co prawda robi w USA ale jako pomieszczenia gościnne.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by majek85 » Wed 19 Sep, 2018

odległości traktujesz jak normalny budynek, 3m (bez okna) i 4m (z oknem) od granicy działki. Odległości od innych budynków na Twojej działce bez znaczania

marcel8
Posts: 31
Joined: Wed 08 Aug, 2018

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by marcel8 » Sun 23 Sep, 2018

3.gif
2.gif
1.gif
wlasnie buduje garaz z poddaszem uzytkowym. daszek juz stoi tylko zostalo ustawic belke w kalenicy i mozna zamykac wszystko.
podobny wlasnie chcialbym miec u siebie :D .

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by roobik66 » Mon 24 Sep, 2018

Z rozmiaru tej belki klejonej to wygląda że to nie jest "tylko", lecz ma ona funkcję nośną , mimo że na oko się wydaje że te wiązary prefabrykowane są wystarczająco solidne. No ale pewnie pokrycie będzie ciężki więc się robi solidnie. A co do mieszkania nad garażem to wiadomo w Norwegi drogie podatki to pewnie pójdzie na wynajem. A tak to jak pisałem pokoje mieszkalne nad garażem to fatalne fenghsui, poczytaj sobie to będziesz wiedział o co chodzi. A tak jak tam ma stać głównie puste i używane sporadycznie to czy to warto tyle przeinwestowywać w garaż.

marcel8
Posts: 31
Joined: Wed 08 Aug, 2018

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by marcel8 » Sat 06 Oct, 2018

19x148_Dobbelfals.jpg
Witam ponownie. W swoim domu chcialbym zrobic deske elewacyjna. Jakie firmy sa dostepne w Polsce ? Mam tutaj kilku znajomych malarzy ktorzy uzywaja farb firmy "Flügger " Dzieki za info.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by roobik66 » Sun 07 Oct, 2018

To się szuka najbliższego dystrybutora materiałów drzewnych. Np. koło mnie jest importer wyrobów estońskiego producenta. Ceny są dość do przyjęcia co nie znaczy że nie da się zrobić czegoś taniej. Ja czasami wyrabiałem deski elewacyjne na traku taśmowym , jest to oczywiście też związane z okolicznością jak jest jakiś zrąb w pobliżu i nie trzeba daleko wozić, no i materiał , już na pewno na zewnątrz stosowany to musi być z drewna ścinanego zimą. Tu wrzucam wygląd takiej oblicówki piłowanej na traku typu woodmizer. To się po prostu wycina blok o kwadratowym przekroju i potem co 2cm i po zeschnięciu wychodzi grubość 1.8cm , z tym że na dole zostaje deska 4cm której już na 2 x2 cm się nie da rozpiłować, ale do czegoś zawsze się przyda. A co do farb to podstawowa sprawa to żeby była byla ochrona musi być fraba na bazie olejnej, która ładnie wsiąka i gruntuje . Moim zdanie najlepsze są garby ftalowe .Akryl to można położyć na wierch jako ostateczne wykończenie, jest wtedy taka satyna a nie błysk. Błysk niekoniecznie ładnie wygląda na szorstkiej powierzchni. W Polsce był (może jest dalej ?) dystrybutor szwedzkich farb na bazie tych składników z pozyskiwanych z koplani rud metali i te fraby są bardzo dobre, są co prawda tylko 4 kolory ale one mają własciwości impregnacyjne. Z tym że cena jest ze stanów górnych i to jescze sprzedawane na kilogramy, a że to gęste i tylko na szorstkie drewno to zużycie jest niemałe.
Attachments
Deska elewacyjna pod farbę piłowana trakiem taśmowym.JPG

marcel8
Posts: 31
Joined: Wed 08 Aug, 2018

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by marcel8 » Sun 07 Oct, 2018

Jakie farby polecacie na drewniana elewacje?

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by majek85 » Sun 07 Oct, 2018

kup na miejscu w Norwegii. Sam przywożę sobie i znajomym. Cenowo podobnie (czasami taniej) a jakość dużo lepsza

marcel8
Posts: 31
Joined: Wed 08 Aug, 2018

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by marcel8 » Sun 07 Oct, 2018

tez tak myslalem zrobic i wiem ze to produkty sa w 100 % pewne ale kiedys bede musial jeszcze pomalowac dom. :lol:

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: NORWESKI SYSTEM W POLSCE? DLACZEGO NIE?

Post by roobik66 » Mon 08 Oct, 2018

Polskie farby są bardzo dobre, Ftalonal , Snieżka, Nobiles. I ceny za 5 litrów są około 110 zł i tu mi kaktus wyrośnie jak za tyle kupisz w Norwegii. Zasada jest taka że jak najpierw na drewno musi iść olejna, a potem drugi raz albo lejna albo akrylowa. Na szorstką powierchnię jak się robi taką elewację to się daje drugą warstwę akrylową, całkiem dobra jest akrylówka no name z Castoramy . Akrylowa farba na szorstkim się znacznie mniej brudzi. O wile mniej niż nawet błyszcząca olejna. Olejną na gotowo to można dać na gładko struganą elewację. Kupując markowe farby płaci się za markę, bo bazy do wytwarzania farba i tak są produkowane przez bardzo nielicznych producentów. Nie spotkałem się od 10 lat ze złą farbą na rynku. Nawet najtanśza olejna bezfirmowa z Castoramy jest bardzo dobra , oczywiście trzeba dobrze wymieszać , smarować umiarkowanie , a nie żeby spływało, no i warunki atmosferyczne muszą być bez mgły w nocy .



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”