Przerwa wentylacyjna

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
lj_garet
Posts: 7
Joined: Sat 04 Jun, 2016

Przerwa wentylacyjna

Post by lj_garet » Thu 06 Dec, 2018

Witam Wszystkich,
Zwracam sie do wszystkich zainteresowanych osob o porade.
Mieszkam w domu szkieletowym z zewnetrzna warstwa cegiel betonowych. Uklad wastwy sciany jest nastepujacy:
1. Cegla betonowa 100 mm
2. Przestrzen powietrzna 50 mm
3. Izolacja wiatrowa
4. Plyta osb 12.5 mm
5. Szkielet drewniany 140x38 mm, izolacja itd.
Problemem moim jest wiatr (porywisty) a wlascienie dzwieki jakie on generuje. Dom jest wybudowany na wzgorzu bez drzew od strony skad zwykle wiatr wieje (wiatry okolo 80km/h z porywami do 150km/h).
Zaobserwowalem, ze przestrzec powietrzna jest nie zamknieta na szczycie sciany i domyslalem sie ze wlasnie tamtedy nastepuje trasfer dzwieku do domu. Chce zaznaczyc ze dom jest cieply, bez przedmuchow wewnetrznych- wiec moge wyeliminowac zle zainstalowana warstwe izolacji wiatrowej.
Mysle ze zle wykonane moze byc polaczenie szkieletu z izolacja dachu (brak ciaglasci).
Zanim zdemontuje panele dostepowe do szczytu sciany chcialbym sie zorientowac czy to powinne byc zamkniete czy racze powinny zostac otwarte?

Dzieki serdeczne za sugestie.
Lukasz.


User avatar
The_evil_one
Posts: 35
Joined: Tue 21 Nov, 2017
Location: Nowy Sącz

Re: Przerwa wentylacyjna

Post by The_evil_one » Fri 07 Dec, 2018

Nie możesz zamknąć wentylacji ani z dołu ani z góry. Ja spróbowałbym (uwaga: tymczasowo) zamknąć wentylację od dołu.
Jeśli problem ustanie to będzie wiadomo, że jest to spowodowane przez powietrze w pustce wentylacyjnej. Jeśli nie, szukaj dalej ;)

lj_garet
Posts: 7
Joined: Sat 04 Jun, 2016

Re: Przerwa wentylacyjna

Post by lj_garet » Sat 08 Dec, 2018

Dziekuje za odpowiedz.
Niestety zamkniecie dolu nic nie zmienia. Chodzi o to ze myslalem zeby zamknac pustke gory i zamontowac kratki wentylacyjne na scianie. Jednak kiedy o tym mysle jeszcze raz to przypuszczam ze moglbym stworzyc miejsce gdzie bedzie wdmuchiwalo wode.
Druga opcja to zaizolowac panele PCV pustki okapu (z angielskiego eaves). Mysle ze rowniez moze nie byc dokladnego zamkniecia izolacji pomiedzy dachem i szkieletem.

L.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Przerwa wentylacyjna

Post by roobik66 » Fri 28 Dec, 2018

Taka przerwa powietrzna miedzy elewacją a ścianą nosi nazwę ekranowania przeciwdeszczowego i polega to na tym że z nie ma być przewiewu. Lecz góra musi być zaślepiona i dopiero wtedy ten układ działa jak nalezy czyli napierający wiatr trafiajaca w ta pustkę powietrzną traci ciśnienie. To wytracenie cisnienia nie jest możliwe gdy jest swobodny przepływ powietrza.

lj_garet
Posts: 7
Joined: Sat 04 Jun, 2016

Re: Przerwa wentylacyjna

Post by lj_garet » Fri 04 Jan, 2019

roobik66 wrote:
Fri 28 Dec, 2018
Taka przerwa powietrzna miedzy elewacją a ścianą nosi nazwę ekranowania przeciwdeszczowego i polega to na tym że z nie ma być przewiewu . Lecz góra musi być zaślepiona i dopiero wtedy ten układ działa jak nalezy czyli napierający wiatr trafiajaca w ta pustkę powietrzną traci ciśnienie . To wytracenie cisnienia nie jest możliwe gdy jest swobodny przepływ powietrza.
Czytajac ta odpowiedz domyslam sie ze przerwa powinna byc jednak zaslepiona z gory, oraz powinny byc takze zainstalowane kratki wentylacyjne z dolu (sluzaca rowniez jako odprowadznie wody) jak rowniez z gory (tych obecnie nie ma). Przypuszczam, ze zostalo to wykonane w taki sposob (przerwa pozostawiona otwarta) w ramach oszczednosci firmy/ osoby ktora dom budowala. Najlepszym wiec rozwiazaniem byloby zdjecie okapu dachu i zamkniecie tej przerwy. Moje pytanie wiec jest takie, czy sa jakies materialy ktore do tego celu powinny byc uzywane? Czy jest to np. izolacja o grubosci 50mm przymocowana do szkieletu drewnianego?
Jeszcze raz dziekuje za wszelkie podpowiedzi.
Pozdrawiam,
Lukasz.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Przerwa wentylacyjna

Post by roobik66 » Sat 05 Jan, 2019

Na dole przy obmurowaniu cegłą powinny być takie metlowe kratki na grubość spoiny ( w pionowych spoinach co parę cegieł), no i chyba są skoro panu gwiżdze wiatr - bo te kratki działają jak gwizdki. A do zaślepienia przerwy 5 cm to najprościej kupić łaty drewniane 4 x 5 cm - taki przekrój suchych raczej prostych łat w odcinkach 3 m sprzedają w Castoramie. Te łaty zakręcić kątowniczkami do ściany/belek/ krokwi/beleczek podsufitki. Jakoś trzeba pokombinowac w zzależności od tego jak to jest tam zrobione.

lj_garet
Posts: 7
Joined: Sat 04 Jun, 2016

Re: Przerwa wentylacyjna

Post by lj_garet » Sat 05 Jan, 2019

Dzieki wielkie.
Zorganizuje gwozdzue do okapu do okapu i postaram sie zbadac jak to wyglada. Z pewnoscia jest cos zrobione nie tak, gdyz halas jest przeokropny nie pozwalajacy spac. Jak juz uda mi sie dostac do tej przestrzeni to zdam relacje.
Tymczasem wstawie tylko zdjecie jak wyglada okap.

Lukasz.
Attachments
IMG_20190105_114503.jpg

User avatar
The_evil_one
Posts: 35
Joined: Tue 21 Nov, 2017
Location: Nowy Sącz

Re: Przerwa wentylacyjna

Post by The_evil_one » Tue 08 Jan, 2019

Kurczę, opisy opisami, ale przydałby się jakiś przekrój do dyskusji.
Wydawało mi się początkowo, że u Ciebie wygląda to tak (szybki rysunek, nie skupiajmy się na detalach wykończenia).
Image

natomiast u Ciebie elewacja wpuszczona jest w pustkę (o czym rzeczywiście pisałeś), która działa trochę jak skrzynka rozprężna.
roobik66 wrote:Taka przerwa powietrzna miedzy elewacją a ścianą nosi nazwę ekranowania przeciwdeszczowego i polega to na tym że z nie ma być przewiewu
Nadal, wydaje mi się, (dodam tylko, że jestem mechanikiem nie budowlańcem), że ta przestrzeń musi być otwarta (strzałki), bo jak inaczej zapewnić cyrkulację, zwłaszcza jak jest bezwietrznie?
lj_garet wrote:Tymczasem wstawie tylko zdjecie jak wyglada okap.
Inną rzeczą jest, jak patrzę na Twoje zdjęcie, to jest tam tyle płaszczyzn, wąskich prześwitów, że nie wiem czy tam gdzieś nie tworzą się wiry, które powodują świst.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Przerwa wentylacyjna

Post by roobik66 » Wed 09 Jan, 2019

Cyrkulacja to ma być w dachu. A w ścianach wystarczy że jest powietrze pod warstwą elewacyjną.

archikonst
Posts: 7
Joined: Sun 13 Jan, 2019

Re: Przerwa wentylacyjna

Post by archikonst » Sun 13 Jan, 2019

Według ETAG34 (Europejski przewodnik o aprobatach technicznych) elewację uważa się za wentylowaną, jeśli szczelina powietrzna ma szerokość 2 cm, a suma powierzchni otworów wlotowych i wylotowych wynosi 50 cm2/mb, co odpowiada szparze o szerokości pół centymetra. Jeśli masz więcej niż 50 cm2/mb, możesz spokojnie zredukować powierzchnię otworów wentylacyjnych.
roobik66 wrote:
Wed 09 Jan, 2019
Cyrkulacja to ma być w dachu. A w ścianach wystarczy że jest powietrze pod warstwą elewacyjną.

Właściwości termiczne przegrody ściennej w domach szkieletowych są podobne jak dla dachu. Zwłaszcza jak masz po zewnętrznej stronie licówkę cegły betonowej .....

lj_garet
Posts: 7
Joined: Sat 04 Jun, 2016

Re: Przerwa wentylacyjna

Post by lj_garet » Sun 01 Nov, 2020

Witam,
Wracam po dluzszym czasie gdyz dokladnie sprawdzilem o co chodzi z dzwiekami przedostajacymi sie do domu.
Sciana ktora jest zbudowana ponad "slonecznym" pokojem nie ma zewnetrznej sciany z cegiel. Jest tylko szkielet ktory jest w pelni zaizolowany oraz kolejny "szkielet" ktory jest pusty w srodku. na zewnatrz jest plyta osb, siatka i gladz z mixu piasku i cementu "na gabke". Czegos takiego w zyciu nie widzialem i jestem pewien ze musze to zmienic.
Szukam rozwiazania jak najlepiej ta sciane zamknac- raczej budowa sciany z cegiel nie jest mozliwa. Mysle ze mozna rozebrac zewnetrzny "szkielet", zainstalowac 100mm izolacji (styropian), zostawic pustke wentylacyjna 50mm, i zainstalowac plyty cementowe i dopiero wykonczyc fasade "na gabke". Zakladam ze nie mozna tego zewnetrznego "szkieletu" w pelni izolowac co byloby najlatwiejszym rozwiazaniem?
Czy takie pomysl bylby dobry?
Czy ktos mialby inna- lepsza propozycje?
Pozdrawiam,
Lukasz



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”