Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
glonik
Posts: 50
Joined: Wed 30 Oct, 2013

Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by glonik » Wed 16 Apr, 2014

Moi Drodzy,
jestem na etapie wyboru ogrzewania swojego kanadyjczyka. Zaznaczę, że ocieplenie to wełna, 30 cm ściany i 35 cm strop. Brak wylewki, całość na legarach.
Czytając posty, widzę, że są osoby grzejące domy elektrycznie. Czy możecie podać szacowane koszty takiego ogrzewania nie uwzględniając kominka?
Sprawa druga, czy ktoś grzeje szkieleciaka za pomocą podczerwieni? Zastanawiam się nad taką alternatywą dla konwektorów...
Dzięki,
W.


kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Post by kris757 » Thu 05 Jun, 2014

Podłączam się pod temat poprzednika. Powierzchnia domku 72m2, ściany dół 20 cm wełny+ osb +5 cm deski elewacyjnej, góra 25cm wełny+ boazeria.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by majek85 » Sun 06 Jul, 2014

Witam
Pododbnie jak glonik zastanawiam sie nad podczerwienią, byłem w zasadzie zdecydowany na PC p-w, ale zaczełem czytać o podczerwieni. Sciany i dach 30cm projekt to Z4, 100m2, OZC 54kwh, WM z reku
i wg moich wyliczeń ogrzewanie wyniesie ok 500zł/mies co jest astronomiczną kwotą
Ktoś już ogrzewa swoj szkielet i moze sie pochwalić kosztami??

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by woomaa » Tue 08 Jul, 2014

Im większy współczynnik z OZC tym wyższy koszt. Czyli: albo ładujesz więcej wełny i dokładniej albo płacisz za ogrzewanie. Też miałem ten dylemat ale, że nie chcę kotłowni ani kominka to daję więcej wełny i mam ozc na poziomie 31kWh/m2. Wbrew temu co się powszechnie przyjęło, energooszczędny dom wcale nie wychodzi drożej, jest tylko więcej planowania i kombinowania nad szczegółami. Oszczędzam w tej chwili na instalacji CO, kominie, pomieszczenie na kotłownię mam na inny cel.

Mówię jednak o budowie systemem gospodarczym. Firmy za energooszczędność kasują jak kwiaciarka za bukiet ślubny.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by majek85 » Tue 08 Jul, 2014

Przeczytałem chyba wszystkie posty w internecie o ogrzewaniu podczerwienią (niema tego aż tak wiele) i jednak zostane przy koncepcji chińskiej PC. (koszt z montażem i CWU ok 17tys zł)
Wady jakie zauważyłem wg użytkowników:
wbrew folderom reklamowym jest to punktowe ogrzewanie(temp w pomieszczeniu waha sie +/-2'c), wydajność COP 1, gdy przestają grzać odczuwalny jest spadek temp, nie ma akumulacji ciepła wiec taryfa G11, cena (dla 100m2 ok 10tys zł)
Zalety wg mnie:
łatwy montaż, super design (szkło, obraz,tablica), gwaracja 10-30lat, bezobsługowe
Wnioski wg mnie:
1.Jeśli ktoś chce mieć elektryczne ogrzewanie lepiej mieć kable w podłogówce (akumulują ciepło w 2 taryfie), albo rurki z wodą + bufor - też 2 taryfa i na przyszłość będzie otwarta droga do zmiany ogrzewania
2. Konwektory na ścianie za 3tys zł i 7tys zostaje na przyszłe rachunki (o ile komuś nieprzeszkadza ich wygląd).

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by majek85 » Tue 08 Jul, 2014

woomaa za bardzo niemam pomysłu aby obniżyć OZC, mój projekt http://z500.pl/projekt/701/Z4_D_L_bl_tb ... cznym.html
ściana: 5stelaż+ 15 wełny + 10 styro, dach: 15 miedzy krokwiami + 15 stelaż, okna 3 szybowe, rolety zewnętrzne , WM z reku + GWC rurowe.
Ewentualnie myślałem: ściana-15+15wełna +15 styro ale niewiem czy jest sens i kiedy dodatkowe wydatki by się zwróciły :roll:

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by woomaa » Thu 17 Jul, 2014

Nie wiem czy jest sens - to pytanie zawsze należy zadawać sobie samemu i samemu na nie odpowiadać. Ja mam 20cm w ścianie przewidziane i jeszcze 15 na elewacji. Wełna paroc o współczynniku 0,034 i elewacja 0,036 . Poddasze 20 cm 0,034 między krokwiami i pod krokwiami 12cm płyty pir o współczynniku 0,022. Spod blachy będę wyciągał powietrze do ogrzewania CWU - taki solar "zrób to sam". W pokojach konwektory z programowalnym sterowaniem.

Nie mam okien w dachu, dom ułożony frontem na południe, od północy tylko drzwi wejściowe i do pomieszczenia gospodarczego. Z czasem do 3/4 północnej elewacji chcę dobudować jeszcze oddzielne pomieszczenie - taką sień - też ocieploną.

Zresztą u mnie nie ma alternatywy - albo kotłownia na węgiel albo prąd albo gaz z butli. Węgla mam dość, gaz drogi i trzeba budować całą instalację grzejnikową. O podczerwieni nie myślałem ani przez chwilę bo poczytałem.

L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by L92 » Sun 20 Jul, 2014

A czy ktoś rozważał ogrzewanie pompą ciepła typu powietrze-powietrze?
Obecnie prawie każdy klimatyzator ma taką opcje. Wygląda to bardzo ciekawie. Standardowe parametry techniczne prezentują się mniej więcej tak:
- Oddawana moc w trybie grzania 4 kW przy poborze energii elektrycznej 1kW (stosunek ten jest zmienny i zależy od temperatury na zewnątrz )
- producenci większości modeli gwarantują pracę do -15 na zewnątrz i zachowanie maksymalnej wydajności przy -7, ale są modele pracujące do -25 z maksymalną wydajnością przy -15 (niestety blisko dwa razy droższe)

Wydaje się być to ciekawym rozwiązaniem. Jeżeli ktoś tego używa chętnie poznał bym opinię jak to wygląda w praktyce.

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by woomaa » Sun 20 Jul, 2014

Myślałem o tym, chciałem nawet podpiąć pompę pod GWC - 60m rury fi200. Wtedy bym miał na wejściu zawsze około +7*C. Ale nigdzie nie moglem doczytać czy tak się da.

L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by L92 » Sun 20 Jul, 2014

Tylko do takiego wymiennika musiał byś dorobić jakiś solidny wiatrak bo ten standardowo montowany w jednostce zewnętrznej raczej nie poradzi sobie z zassaniem powietrza przez rurę.

Mój domek L92 (na razie na papierze) jest malutki na dole mam otwartą przestrzeń ~47m + wiatrołap i łazienka. I tak mi właśnie chodzi po głowie zastosować taki "klimatyzator" do ogrzewania parteru. Wydaje się że urządzenie 6kW mocy grzewczej powinno dać redę (z sieci pobiera 1,5kW). W większe mrozy dopalał bym kominkiem. Na górze 3 sypialnie zwykle elektryczne konwektory z elektronicznymi programatorami.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by majek85 » Sun 20 Jul, 2014

klimatyzator jako główne ogrzewanie to troche słaby pomysł przynajmniej wg mnie, to jednak troche hałasuje, ale do ogrzania samego parteru jak najbardziej, zalezy jakie masz OZC i wtedy mozesz sobie dobrać odpowiedni klimatyzator i sprawdzić jaki COP ma przy jakich temepraturach. Ja zdecydowałem się na PC powietrze-woda, myślałem jeszcze nad nadmuchowym ogrzewaniu, ale jak zobaczyłem oferty po 35tys to zrezygnowałem.

L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by L92 » Mon 21 Jul, 2014

W projekcie oryginalne parametry nie są za ciekawe, oryginalnie mam chyba 15 sciany i 20 cm w dachu . Planuję w ścianach zastosować 25 cm pianki OK lub dobrej wełny (decyzja co do materiału jeszcze nie podjęta) a w dachu 30 cm. Dodatkowo chciałbym jeszcze zamontować rekuperator.

Liczyłeś koszt całej instalacji z pompą powietrze-woda? W pierwsze chwili też brałem pod uwagę takie rozwiązanie ale ktoś na tej grupie kiedyś dość rozsądnie tłumaczył że korzystniej jest grzać bezpośrednio powietrze (mniejsze straty, szybsza reakcja na uruchomienie ogrzewania). I tym tropem poszedłem w konwektory elektryczne a potem w pompę powietrze- powietrze. Markowy klimatyzator który powinien poradzić sobie z parterem ~50m kosztuje 4-8 tys. Co do hałasu to też nie ma tragedii są modele pracujące na pierwszych trzech biegach z ciśnieniem akustycznym nie przekraczającym 32dB.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by roobik66 » Wed 23 Jul, 2014

Jak się czyta tą dyskusję na temat wysokiej techniki ogrzewniczej to zaczynam się zastanawiać czy te domy to jeszcze dla ludzi czy już dla robotów. No przecież trzeba czymś oddychać, po prostu otworzyć okna w lato czy zimą i normalnie przewietrzyć. O ile sama koncepcja domów o układzie i rozmieszczeniu oszklenia umożliwiającym bierne pozyskiwanie energi słonecznej jest dobra to te dodatki wentylacyjno - cudaczne to już chyba fałszywe tory. A co do ogrzewania, miałem klienta co wstępnie chciał c.o. na ekogroszek, potem jednak doszed do wniosku że nawet i to jest obsługowe, to zdecydował się na piece elektryczne akumulacyjne na druga taryfę , oraz żeliwną centralnie umieszczoną kozę. Niedawno mi przesłał emaila , ze w zimę (wprawdzie lekką) ani razu nie musiał włączać grzejników elektrycznych, i grzał tylko kozą , domek o p. u. 110m2 .

koles
Posts: 11
Joined: Wed 06 Feb, 2013

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by koles » Wed 23 Jul, 2014

roobik66 wrote:Jak się czyta tą dyskusję na temat wysokiej techniki ogrzewniczej to zaczynam się zastanawiać czy te domy to jeszcze dla ludzi czy już dla robotów. No przecież trzeba czymś oddychać, po prostu otworzyć okna w lato czy zimą i normalnie przewietrzyć. O ile sama koncepcja domów o układzie i rozmieszczeniu oszklenia umożliwiającym bierne pozyskiwanie energi słonecznej jest dobra to te dodatki wentylacyjno - cudaczne to już chyba fałszywe tory.
W moim domu pierwsze lato użytkuję wentylację mechaniczną. Na zewnątrz ponad 30 stopni, w środku po tygodniu takich upałów 24. W dzień wydajność wentylacji skręcona na minimum (a i tak jest przyjemny ruch powietrza), w nocy wieje ile potrafi, aby schłodzić. Po otwarciu okien na godzinę w ciągu któregoś dnia temperatura podskoczyła do 28, zdecydowanie był to błąd, na szczęście szybko spadła.
Zapewniam kolegę, że bardziej jest "czym oddychać" przy załączonej WM niż przy otwartych oknach.
Czerpnia w cieniu, GWC czy klimatyzatora nie posiadam. Zima jeszcze przede mną.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by majek85 » Wed 23 Jul, 2014

Wentylacja mechaniczna wymienia ok 400m3 na godzine(zależy od wielkosci domu itp), i w zimie jest odzysk ciepłego powietrza a latem zimnego (jak jest GWC), więc poco wietrzyć? A ogrzewanie domu samą kozą, robienie sobie kotłowni z salonu i codzienne rozpalanie, czyszczenie, składowanie dużej ilosci drewna w suchym miejscu itp. Po to jest nowoczesna technika aby sobie ułatwiać i mieć jak najmniej obsługowy dom;) Ale to tylko moje zdanie, gdyż obecnie mam piec na węgiel i nigdy wiecej nie będe palaczem na pełnym etacie we własnym domu, a ogrzewanie bedzie w pełni automatyczne, sterowane przez telefon.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by roobik66 » Thu 24 Jul, 2014

Tylko że ja nie mam wentylacji mechanicznej i jak przekroczy na zewnątrz 30 to i tak wewnątrz nie przekracza 24 stopni. A zimą nie mam odzysku ciepła, tylko najzwyklejsze centralne i to jeszcze z rurą ciepłowniczą a la komuna , czyli nawet jak jest śnieg to poznasz od razu gdzie idzie rura bo tam śniegu nie ma. I problem mam jednynie taki że jak przkroczy na piecu 50 stopni to trzeba otwierać okna bo robi się za gorąco. Co do kozy to nie dałem tego jako przykład idelanego ogrzewania tylko taniego, bo chyba e tym wątku o to chodzi, facet zasadniczo postawił na piece akumulacyjnem a koza to tak tylko , jednak się okazało że elektrownia jeszcze nie miała okazji zarobić.

Bolas
Posts: 59
Joined: Fri 29 Feb, 2008
Location: Zory - slaskie
Contact:

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by Bolas » Mon 04 Aug, 2014

Ja mam WM i to 550m3/h na 130m2 i na 4osoby +pies. WM nie dobiera się do wielkości domu lecz do ilości osób. WM idzie cały czas na 1 w upalne dni na 2 przewietrzam na 3 biegu. Niestety przez małe ocieplenie domu nagrzewa się on niekiedy do 28'C i nawet 3 bieg nie pomaga. GWC nigdy nie zrobię - chyba że dla checy i kwoli udowodnienia że się go nie opłaca robić bo koszt duży, reku musi być mocniejszy żeby wiatraki nie musiały być mocniejsze (przez co jednostka sporo droższa), czyszczenie praktycznie niemożliwe - praktycznie bo dla chcącego nic trudnego są sposoby i nie raz to pokazywałem na szkoleniach z WM na które trafiłem. Co mnie dziwi? A no to że mało kto robi WM na skrzynkach rozdzielczych gdzie kanały są cienkie.
Co do ogrzewania mam tradycyjne niestety z moim domem nie doszedłem do magicznej granicy 35W/m2 więc elektryczne by mnie pożarło. Aktualnie pozyskuję ok 17-20'C z ziemi na PC gruntowej solanka-woda z poziomym kolektorem ok 1000mb rury. W październiku będzie rok odkąd zamontowałem u siebie. Wcześniej miałem powietrze-woda do CWU podłączoną do reku - ale to też poroniony pomysł :) - tak sobie dłubię własne i wyczytane pomysły bo jestem instalatorem więc mogę wszystko sprawdzić na sobie :)

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by roobik66 » Tue 05 Aug, 2014

Mnie trochę dziwią te problemy co ludzie to zglaszają że im się nagrzewa że to że tamto. Mam dom na sterj normie 0.5, ocieplenie 10cm ściany , 15 cm poddasze , z tym że wszystko jest starannie zrobione, i wełny i folie , i w te upały mam w domu przyjemną temperaturę chyba bo 24 nieprzekracza. Z tym że na poddaszu to z oknami dachowymi skromniutko, ale tam się śpi, to po co robić szklarnię.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by majek85 » Tue 05 Aug, 2014

z tą szklarnią to zgadzam się w 100%. W każdym domu w którym oglądałem poddasze i były okna dachowe, były one zasłonięte roletami, więc po co wydawać kase na drogie okna, które i tak sie zasłania? :roll: U mnie w projekcie zrezygnowałem z okien dachowych.
Bolas z tą rurą z CWU do reku to ciekawy pomysł, zawsze coś tam schłodzi chyba. Ale nie uważam że GWC jest drogie, przecież to tylko 30-60m rury kanalizacyjnej zakopanej w ziemi

Bolas
Posts: 59
Joined: Fri 29 Feb, 2008
Location: Zory - slaskie
Contact:

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by Bolas » Wed 06 Aug, 2014

Szklarnie z dachowymi oknami to porażka chyba że ktoś ma da je na południe to jeszcze można jakoś wytrzymać. Ja jeden pokoik z racji zmian w projekcie mam bardzo ciemny ale wolałem wstawić więcej LEDowego oświetlenia w środku niż zdecydować się na okno dachowe na zachodzie. Z racji 15cm ocieplenia w dachu i tak mam dość gorąco.
Co do GWC to rury powinny być lite by miały lepszą wydajność wymiany ciepła. Nie wiem o ile zmniejszysz temperaturę jeżeli ja aktualnie z rurowego glikolowego wymiennika ciepła z głębokości 1,7-1,9m wyciągam ponad 15'C do PC a i zdolność gruntu do przejmowania ciepła spada w upały drastycznie chyba że rury biegną w bagnie. Koszt budowy GWC do reku to minimum 70-90zł za mb. 60x70=4200zł nie opłaca się budować rurociągu dłuższego niż 30m (z racji oporów) w dodatku lepiej go rozdzielić na 2-3 rurociągi fi 100 (lepsza wymiana). Żwirowy GWC to już strzał w stopę - nie będę się rozpisywał. Tak więc za dobrze wykonany rurociąg zapłacimy ok 4tys to ja już wolę dopłacić 2-3tys by mieć klimę i pewne kilkanaście 'C i dogrzewanie w okresach przejściowych.
Co do podłączenia PC do reku by wpompować chłodne powietrze to też głupi pomysł :) sprawdzony na sobie. Ja miałem zbiornik 80L Aristona który załączał się 2-4 razy na dobę w godzinach 5-22 na kilkanaście minut. Więc żadne to chłodzenie tym bardziej że reku pewnie nie zdążył zassać całego zimnego powietrza bo PC miała nawet 200m3/h a reku chodził na 150m3 :/

Aleksandra14
Posts: 3
Joined: Sat 12 Jan, 2019

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by Aleksandra14 » Wed 16 Jan, 2019

Witam, dołączam się do tematu z pytaniem jakie grzejniki proponujecie do ogrzewania elektrycznego w domu szkieletowym?

Tomi
Posts: 9
Joined: Sun 30 Oct, 2016

Re: Ogrzewanie: elektryczne lub podczerwienią

Post by Tomi » Fri 15 Mar, 2019

I ja się dołączam do pytań o ogrzewanie. Planuję modernizacje ogrzewania na wiosnę i chciałbym, żeby ogrzewanie było bardziej wydajne. Mam obecnie kocioł na paliwa stałe (dokładnie na pellet - kocioł nowoczesny, w sumienie niedawno wymienianym, bo 3 lata temu). Czytałem, że zbiornik buforowy, może w odczuwalny sposób zmniejszyć koszty ogrzewania, a także poprawić bezpieczeństwo (likwiduje się możliwość przegrzania układu). Daje też większy komfort korzystania z ciepłej wody o dowolnej porze. Czy ktoś ma takie coś zamontowane u siebie i może napisać jak się taki zbiornik u niego sprawdza?



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”