Domek letniskowy - założenia konstrukcyjne i prośba o pomoc

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
Raf32
Posts: 7
Joined: Thu 24 Jan, 2019

Domek letniskowy - założenia konstrukcyjne i prośba o pomoc

Post by Raf32 » Sat 26 Jan, 2019

Witam Wszystkich bardzo serdecznie,
Zarejestrowałem się niedawno na tym forum z uwagi na decyzję o zbudowaniu swojego pierwszego domku szkieletowego - na początek letniskowego.
Przeczytałem co mogłem, obejrzałem co nieco i w pewnym stopniu już wiem co chcę zbudować. Mam niestety kilka drobnych lub powiedzmy delikatnych uwag co do posiadanej wiedzy własnej nabytej. Wiedzy raczej teoretycznej, gdyż opartej wyłącznie na różnych publikacjach i materiałach znalezionych na tym właśnie forum i stronie p. Wojciecha Nitki. Z uwagi na zbliżający się termin wbicia łopaty w ziemię i rozpoczęcia prac mam do Państwa kilka pytań.
Ale jak to mówią do brzegu ...
Otóż wymarzyłem sobie zbudowanie domku letniskowego o wymiarach 5x4 metry, parterowego z niewielką antresolą o wysokości ok. 3,80 m, dachu dwuspadowym i nachyleniu ok. 35 - 40 st.
Domek ten w szkielecie pionowym będę budował z kantówek 10x5 cm, usadowionych na podwalinie z kantówek 10x10 cm i 20 bloczkach betonowych ustawionych na stopach żwirowo-betonowych zagruntowanych w ziemię na ok. 50 cm. Strop pod antresolę podpartą w połowie długości krótszego boku 4 m chcę ułożyć z kantówek 12x6 cm, kalenicę i krokwie również z kantówek 12x6 cm. Dach o pow. ok. 22 m kw chcę ułożyć z płyty OSB i gontu bitumicznego.
Moje pytania dotyczą przede wszystkim założeń konstrukcyjnych przekroju zastosowanych kantówek - czy odpowiednie i czy raczej nie za małe. Po drugie również istotne to sposób i kolejność ułożenia warstw izolacji na ścianach i dachu i związaną z tym wentylacją.
Po wspomnianej lekturze zastosowania folii wiatroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej widzę to tak w kolejności od środka na zewnątrz i od środka do wewnątrz:
1. Ściany boczne strona zewnętrzna - szkielet z kantówek 10x5 cm + folia wiatroizolacyjna + łata o gr. 3 cm nabita na kantówkę (stworzy szczelinę wentylacyjną) + płyta OSB gr. 12 mm + deska elewacyjna 19 mm na pióro i wpust ułożona w poziomie.
2. Ściany boczne strona wewnętrzna - szkielet z kantówek 10x5 cm (pomiędzy kantówki ocieplenie z wełny mineralnej 5 cm, pozostała szczelina z grubości kantówki stworzy przestrzeń do wentylacji) + folia paroprzepuszczalna + płyta GK.
3. Dach strona zewnętrzna - krokwie 12x6 cm + folia wiatroizolacyjna + łata o gr. 3 cm nabita na krokwie (stworzy szczelinę wentylacyjną) + płyta OSB 15 mm + papa + gont bitumiczny.
4. Dach strona wewnętrzna - krokwie 12x6 cm (pomiędzy kantówki ocieplenie z wełny mineralnej 5 cm, pozostała szczelina z grubości kantówki stworzy przestrzeń do wentylacji) + folia paroprzepuszczalna + płyta GK lub obicie boazerią drewnianą.
Czy powyższe założenia i kolejność ułożenia folii jest prawidłowy?
Proszę o odzew i pomoc p. Wojciecha oraz osoby chcące wspomóc pioniera budownictwa szkieletowego.
Z góry dziękuję za wsparcie.
Pozdrawiam, Rafał


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Domek letniskowy - założenia konstrukcyjne i prośba o pomoc

Post by zbiegusek » Sun 27 Jan, 2019

Jeżeli chcesz robić według technologi szkieletowca, to trzymaj się jej.
Niepotrzebnie rozkładasz opis przekroju ściany na dwa kierunki - to nic nie wyjaśnia, a wręcz zaciemnia.
Jak rozumiem chcesz mieć tak licząc od wewnątrz, na zewnątrz:
GK, folia paroprzepuszczalna (błąd), szkielet grubości 10cm wypełniony w połowie grubości wełną (co będzie ją trzymało?), wiatroizolacja na szkielecie, łata pozioma 3cm, płyta OSB, deska elewacyjna.
Dobrze zrozumiałem kolejność? Straszne poplątanie rozwiązań i poprzesuwanie warstw, co spowoduje zgnicie deski elewacyjnej i płyty OSB pod nią "w mgnieniu oka". ;)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Domek letniskowy - założenia konstrukcyjne i prośba o pomoc

Post by Wojciech Nitka » Sun 27 Jan, 2019

Coś za dużo kombinacji. Tu masz prawidłowy układ warstw... i tego się trzymaj - http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/d ... plna-scian ... i nie kombinuj. Podobny układ warstw w dachu.
A w ścianach i w dachu daj zdecydowanie więcej izolacji cieplnej; latem będziesz miał chód a nie saunę.

Raf32
Posts: 7
Joined: Thu 24 Jan, 2019

Re: Domek letniskowy - założenia konstrukcyjne i prośba o pomoc

Post by Raf32 » Sun 27 Jan, 2019

Dziękuję Panie Wojtku za szybką i rzetelną odpowiedź oraz za podany link.
Już widzę gdzie zrobiłem błąd w rozumowaniu. Zagalopowałem się w studiowaniu tych warstw na szkielecie i wziąłem kolejność oraz szczeliny wentylacyjne z wariantu dodatkowego ocieplenia ścian po stronie zewnętrznej lub wewnętrznej. Tam dodatkowa szczelina wentylacyjna występować musi.
Czyli zgodnie z opisem z podanego przez Pana linku ->
Typowy układ warstw w ścianie zewnętrznej:
– okładzina elewacyjna,
– folia wiatroizolacyjna,
– płyta zewnętrznego poszycia czyli OSB3,
– konstrukcja ściany wypełniona izolacją cieplną, w moim przypadku 10 cm,
– folia opóźniacza pary,
– okładzina wewnętrzna czyli GK.


Natomiast jeśli chodzi o dach gdzie ja będę chciał położyć gont bitumiczny na płycie OSB to mam jednak problem. Bo w Pana opisie pod pokryciem dachu są łaty i kontrłaty. A na nich gontu położyć się nie da. Widzę też, że folia wiatroizolacyjna nie występuje. Chyba, że jest nią ta warstwa przeciwwilgociowa.
Typowy układ warstw połaci dachu – z płytą poszycia na połaci dachu:ba
– pokrycie dachu,
– łaty i kontrłaty,
– warstwa przeciwwilgociowa,
– płyta poszycia,
– szczelina wentylacyjna,
– konstrukcja dachu (krokwie) wypełniona izolacją cieplną,
– folia opóźniacza pary
– okładzina wewnętrzna czyli GK.


Może mi Pan to jeszcze wyjaśnić lub podpowiedzieć jak położyć ten gont na dachu?

Pozdrawiam,
Rafał

Raf32
Posts: 7
Joined: Thu 24 Jan, 2019

Re: Domek letniskowy - założenia konstrukcyjne i prośba o pomoc

Post by Raf32 » Sun 27 Jan, 2019

Przestudiowałem raz jeszcze temat tego dachu i chyba znam prawidłową kolejność:
- poszycie wewnętrzne z GK,
- folia paroizolacyjna,
- krokwie z ociepleniem pomiedzy,
- folia dachowa ułożona na krokwiach i przytwierdzona kontrłatami (które dadzą oczekiwaną szczelinę wentylacyjną),
- płyta poszycia OSB3,
- papa z powłoką samozgrzewalną,
- gont.
Czy teraz dobrze p. Wojtku?
Sorry za wnikliwość i zawracanie głowy ale jak mówiłem jest to mój pierwszy szkielet i chcę się dokładnie przygotować do wyzwania :).

Pozdrawiam,
Rafał

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Domek letniskowy - założenia konstrukcyjne i prośba o pomoc

Post by sgt_raffie » Thu 31 Jan, 2019

Tak, ten uklad warstw jest dobry. Jeszcze przemysl obrobki dachowe i ich miejsce w warstwie. Nie zapomnij o wentylacji w kalenicy.
Co do scian to jak w opisie ale jak planujesz deske elewacyjna to na wiatroizolacje dajesz kantoweczki i dopiero do tego deska elewacyjna. Wentylacja musi byc. Dodatkowo, pamietaj o zabezpieczeniu wtedy szczeliny siatka od spodu, zeby "zyjatka" nie wlazily.

Nie do konca rozumiem kombinacje z welna 5 cm w 10 cm sciany. Nie do konca rozumiem tez zaglowanie wymiarami. Przyjmij jedna grubosc ("tradycyjnie" 39 albo 45 mm) i z tego buduj, zmienajac drugi wymiar w zaleznosci od potrzeb. Podwalina np z reguly jest z tego samego co sciana, nie rozumiem czemu chcesz tu grubszy material.

Pokaz na jakims nawet prostym rysunku jak sobie wyobrazasz "podloge" bo cos mi tam nie gra.

Raf32
Posts: 7
Joined: Thu 24 Jan, 2019

Re: Domek letniskowy - założenia konstrukcyjne i prośba o pomoc

Post by Raf32 » Sun 03 Feb, 2019

Dziękuję sgt_raffie za potwierdzenie. Wiem, że będę musiał ujednolicić te wymiary do szerokości 45 mm. W kwestii tego ocieplenia 5 cm w ścianie grubości 10 cm miałem na uwadze dodatkową wentylację w pustej przestrzeni - teraz wiem, że to błędne założenie.
Jeśli chodzi o podłogę to mają to być 4 kantówki w rozmiarze 5 m na 24 bloczkach betonowych usadowionych na żwirowej podsypce grubości ok. 10 cm, link do rysunku:https://drive.google.com/open?id=1MRfQi ... rGFQxogII5

Pojawił się natomiast jeszcze jeden dylemat dla domku 20-25 m kw.: czy postawić własny szkielet czy zamówić gotowy z balików ok. 45 mm?
Wg moich wyliczeń koszt szkieletu (tarcica, płyty OSB, ocieplenie, folie, deska elewacyjna, okna i drzwi) jak i z balika w tym metrażu jest porównywalny. Z tym, że ten z balików stawia się szybciej co zrozumiałe. A przy szkielecie jest dużo więcej pracy.
Ale nie wiem czy domek z balików to jest w miarę stabilna konstrukcja i czy w lecie nie jest tam zbyt gorąco (brak warstwy ocieplenia)?
Muszę gdzieś poszukać opinii użytkowników, ponieważ wszyscy producenci czy sprzedawcy tych domków potwierdzają co zrozumiałe, że są one OK.

jacsaj
Posts: 2
Joined: Sun 22 Mar, 2020

Re: Domek letniskowy - założenia konstrukcyjne i prośba o pomoc

Post by jacsaj » Sun 22 Mar, 2020

Witam czy mógłbyś mi napisać ile i jakie drzewo zamawiałeś w tartaku. Też mam zamiar postawić taki domek i nie umiem doliczyć się. Może podrzucisz jakąś fotkę Twojego domku. "Jacsaj Jacsaj" mój nick na fb.

User avatar
kanareczek
Posts: 3
Joined: Mon 23 Mar, 2020
Contact:

Re: Domek letniskowy - założenia konstrukcyjne i prośba o pomoc

Post by kanareczek » Mon 23 Mar, 2020

Też mnie zastanawia jak teraz z takim drewnem. Może lepiej postawić murowany klasyk i tylko obić drewnem z zewnątrz?

kajaborek1986
Posts: 1
Joined: Fri 10 Apr, 2020

Re: Domek letniskowy - założenia konstrukcyjne i prośba o pomoc

Post by kajaborek1986 » Fri 10 Apr, 2020

Postawianie domku drewnianego wychodzi w tym momencie mniej więcej tyle samo co wymurowanie.

Marianek88
Posts: 1
Joined: Tue 18 May, 2021

Re: Domek letniskowy - założenia konstrukcyjne i prośba o pomoc

Post by Marianek88 » Tue 18 May, 2021

Polecam wam przeczytać artykuł o pozwoleniach na domki do 35m2
[ Ingerencja Admina ]
Rozumiem, że chcesz się zareklamować swoje domki. Ale nie na tej stronie. To nie Forum reklamowe.



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”