Wiatroizolacja

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
szlachtapp
Posts: 3
Joined: Fri 10 Aug, 2018

Wiatroizolacja

Post by szlachtapp » Tue 04 Sep, 2018

Dzień dobry,
Czy któraś z wiatroizolacji nadaje się na ściany szkieletowe?
Braas DIVOROLL UNIVERSAL+ / DIVOROLL UNIVERSAL+ 2S
Membrana dachowa TYTAN 160

Z góry dziękuję za pomoc.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wiatroizolacja

Post by Wojciech Nitka » Tue 04 Sep, 2018

Poczytaj jakie właściwości powinna mieć wiatroizolacja - http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/d ... wilgociowe
Folie dachowe, wysokoparoprzepuszczalne nie nadają się na wiatroizolacje.

Bibispolska
Posts: 5
Joined: Fri 23 Nov, 2018

Re: Wiatroizolacja

Post by Bibispolska » Sat 08 Dec, 2018

W sprzedaży są dostępne wiatroizolacje o różnych klasach odporności na przesiąkanie. Czy produkt o klasie W3 może być wykorzystany jako wiatroizolacja przy elewacji drewnianej (deski pióro-wpust, układane poziomo na ruszcie pionowym). Budynek letniskowy. Ściana od wewnątrz: deska/paroizolacja/wełna 15cm między słupkami/poszycie z osb/wiatroizolacja/deska elewacyjna na ruszcie.
Pzdr.

Bibispolska
Posts: 5
Joined: Fri 23 Nov, 2018

Re: Wiatroizolacja

Post by Bibispolska » Wed 12 Dec, 2018

Czy ktoś ma doświadczenie w tym zakresie? Czy klasa W3 w tym wypadku wystarczy czy potrzebna jest wiatroizolacja w klasie W1?

Comarcom
Posts: 12
Joined: Tue 11 Dec, 2018

Re: Wiatroizolacja

Post by Comarcom » Thu 20 Dec, 2018

Ja myślę, że klasa W3 w zupełności wystarczy.

KonradK
Posts: 1
Joined: Thu 24 Jan, 2019

Re: Wiatroizolacja

Post by KonradK » Thu 24 Jan, 2019

Witam,
Mam pytanie, jaki jest powód, że folie dachowe, wysokoparoprzepuszczalne membrany nie nadają się na wiatroizolację?
Na stronie folnetu znalazłem taką informację w sekcji wiatroizolacje:
Uwaga! Wiatroizolacje są materiałami technologicznie bardzo zblizonymi do membran dachowych, jednak nie wszystkie wiatroizolacje są wodoszczelne. Z tego powodu nie wskazane jest zastosowanie ich pod pokrycie dachowe.
Membrany Dachowe można w powodzeniem stosować jako wiatroizolacje
.
Również opis produktu Strotex 1300 V (SD=0,02) sugeruje, że można go użyć jako wiatroizolacji ścian:
STROTEX1300 jest również doskonałym materiałem wiatroizolacyjnym z przeznaczeniem do ścian budynków w konstrukcjach szkieletowych
Pozdrawiam

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Wiatroizolacja

Post by yaroszek » Fri 22 Feb, 2019

A czy ktoś może podać konkretnego producenta takiej porządnej wiatroizolacji. Kiedyś gdzieś czytałem, że polecana jest firmy proktor... ale jakoś znaleźć nie mogę.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wiatroizolacja

Post by Wojciech Nitka » Fri 22 Feb, 2019

Bardzo proszę - www.proktor.pl

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Wiatroizolacja

Post by yaroszek » Fri 22 Feb, 2019

Dziękuję... troszeczkę strona odstrasza - jakaś taka nieergonomiczna...
Ta wiatroizolacja jest niskoparoprzepuszczalna a ja mam w projekcie (HBE) wysokoparoprzepuszczalną - czy to błąd?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wiatroizolacja

Post by Wojciech Nitka » Fri 22 Feb, 2019

Co znaczy niskoparoprzepuszczalna a co wysokoparoprzepuszczalna ???

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Wiatroizolacja

Post by roobik66 » Sat 23 Feb, 2019

Pan czesto sugeruje stosowanie wiatroizolacji takich powiedzmy o niezbyt wysokiej paroprzepuszczalności. Typowe wiatroizolacje na sciany domów szkieletowych to był najpierw papier asfaltowany , póżniej włókniny pierwszej generacji. Ale obecnie w normalnej sprzedazy nie tylko zresztą w Polsce są praktycznie tylko membrany dachowe o wysokiej paroprzepuszczalnosci. Moim prywatnym zdaniem one sie nadają do użytku na poszycie z osb. Natomiast tak jak się robiło i czasami nadal robi w Skandynawi czy nawet widziałem polski projekt ze Śląska domu szkieletowego bez poszycia płytowego, to w takich wypadkach jak mówi klasyczna instrukcja kanadyjska trzeba dać podwójnie papier asfaltowy (czy jakąś włókninę nie typu membrana dachowa)

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Wiatroizolacja

Post by roobik66 » Sat 02 Mar, 2019

Tu jeszcze chciałem dopisać że w temacie stosowania wiatroizolacji nastepuje w USA szybka zmiana technologi. Przebojem wchodzi nie stosowanie wiatroizolacji dodatkowej z włókniny. Hitem ostatnich lat jest oszczędność robocizny polegająca na stosowaniu płyt OSB typu ZIP System. To OSB polakierowana czy zalaminowana z jednej zewn. strony na zielono. I wszytkie styki ( i czasem miejsca po gwożdziach w polu płyty) zakleja się taśmą ZIP System Tape. Również ościeża okienne obrabia się tą samą taśmą. Na dach stosuję się dachową odmianę tej płyty ZIP i styki zakleja taśmą lub w przypadku trudnej komunikacji na dachu zaszczelnia się masą bitumową podawaną z wyciskarki pneumatycznej , no i wtedy również zszczelnia się gowidzie w polu płyty. W ten sposób oszczędza się fatygi z zakładaniem papy podkładowej.

Bibispolska
Posts: 5
Joined: Fri 23 Nov, 2018

Re: Wiatroizolacja

Post by Bibispolska » Thu 28 Mar, 2019

Wracam do klasy wodoszczelności. Zastosowałem wiatroizolację W1 jednego z polskich producentów. Tak jak napisałem wcześniej zastosowałem okładzinę z desek elewacyjnych na ruszcie. Przy silnych opadach i wietrze pod warstwę desek elewacyjnych dostaje się jakaś ilość wody i w miejscach, w których wiatroizolacja jest dociskana przez łaty rusztu do poszycia osb przepuszcza wodę (lewa strona wiatroizolacji jest mokra). Stwierdziłem to po demontażu deski z elewacji. Oczywiście tam gdzie nie ma łaty wszystko jest w porządku. Czy ktoś miał podobne doświadczenia?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Wiatroizolacja

Post by roobik66 » Sat 30 Mar, 2019

Po to się robi ruszt pod elewacją deskową żeby była zachowana zasada ekranowania przeciwdeszczowego. I właśnie to powietrze pod deskami służy do tego aby napór ciśnienia z zewnątrz się wyrównał w tym powietrzu. Są dwie mozliwości , albo deskowanie jest niewłasciwie wykonane skoro przepuszcza wodę , bo ja mam też trochę budynków magazynowych z elewacją drewnianą pion z listwą , czy poziom na nakładkę i w środku za elewacją tylko słupki , i zdarzało mi się to myć myjką ciśnieniową i rzecz jasna z bliska i specjlanie się też zainteresowałem czy nie przepuszcza elewacja wody, nie przepuszczała. Ewentualnie może być nieszczelna paroizolacja i po prosru wilgoć przenika sobie do ściany wykrpala się po zewnetrzenej i stąd ta odkryta przez ciebie wilgoć. Często jest tak że wykonawcy nacudują z jakimiś inteligentymi paroizolacjami i nawet pokleją styki taśmą i co z tego skoro na dole nie skleją silikonem (najlepiej specjalnym do paroizolacji) folii z betonem czy ślepą podłągą z płyt osb. Do tego bywa masakryczne dziurawienie paroizolacji puszkami elektrycznymi. jak się przeiwduje dużo puszek elektrycznych po ścianach zewnętrznych to trzeba zrobić ruszt instalacyjny za paroizolacją.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”