Spękania belki stropowej na sękach

Techniczne aspekty materiałów dla domów z bali
Post Reply
kurczak1001
Posts: 6
Joined: Mon 07 Jan, 2019

Spękania belki stropowej na sękach

Post by kurczak1001 » Mon 07 Jan, 2019

Witam,
Mam problem ze spękaniami w belce stropowej w miejscach gdzie występują duże sęki. Spękania zaczęły się pojawiać ok roku temu, po około 4 latach od zamieszkania. Na początku były minimalne ale teraz mają rozwartość powyżej 1 cm i wygąda to kiepsko. Dzieje się to na jednej z 8 belek i to tylko na tej, która spoczywa na słupie (gdzie dodatkowo znajduje się kołek, który był raz wyjmowany przez wykonawcę domu i przycinany ok 7 cm aby skompensować osiadanie na mszeniu). Pytanie czy mam się czego obawiać? Jeżeli tak, to jak temu dalej zapobiec?
Z góry serdecznie dziekuję za pomoc
Attachments
1-z bliska_.jpg
2-z bliska_.jpg
3-z daleka_.jpg
4-od spodu_.jpg
5-z drugiej strony_.jpg
6-słup_.jpg


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Spękania belki stropowej na sękach

Post by zbiegusek » Mon 07 Jan, 2019

Sorryyy... Niewłaściwe drewno. W najgorszym możliwym miejscu - w środku rozpiętości.
Czy masz się czego obawiać? To zależy, co jest nad tą belką. (Jakie jest obciążenie stropu na niej opartego?)

kurczak1001
Posts: 6
Joined: Mon 07 Jan, 2019

Re: Spękania belki stropowej na sękach

Post by kurczak1001 » Tue 08 Jan, 2019

na górze jest pokój - dwa łóżka i dwie szafki, ale nad samą belką idealnie przebiega środek pokoju gdzie nic nie stoi - idzie coś z tym zaradzić/jakoś wzmocnić?

archikonst
Posts: 7
Joined: Sun 13 Jan, 2019

Re: Spękania belki stropowej na sękach

Post by archikonst » Mon 14 Jan, 2019

Najprościej jest chyba wymienić belkę. Nie wiem jak jest oparta na tym słupie i ścianie

kurczak1001
Posts: 6
Joined: Mon 07 Jan, 2019

Re: Spękania belki stropowej na sękach

Post by kurczak1001 » Tue 29 Jan, 2019

Belka jest oparta na dwóch balach w ścianie oraz słupie, tam gdzie jest wyjmowany kołek do przycinania na osiadanie domu - tak w ogóle nad tym słupem piętro wyżej pęknięty jest płyta karton-gips na ścianie, po mojemu z naprężeń, które powstały w wyniku tego że ten kołek do przycinania był przycięty tylko raz - może to przez to belka pęka na tych sękach, bo podparcie na słupie jest zbyt sztywne?
Nie ma innego sposobu? Tylko wymiana belki?
Attachments
29.01.2019_.jpg

archikonst
Posts: 7
Joined: Sun 13 Jan, 2019

Re: Spękania belki stropowej na sękach

Post by archikonst » Wed 13 Feb, 2019

" wyjmowany kołek do przycinania na osiadanie domu " nie rozumiem co to jest ?

kurczak1001
Posts: 6
Joined: Mon 07 Jan, 2019

Re: Spękania belki stropowej na sękach

Post by kurczak1001 » Thu 14 Feb, 2019

To jest kołe/kawałek kantówki wsadzony pomiędzy słupem a balami w ścianie, który w miarę osiadania domu jest wyjmowany i skracany tak żeby dom równo osiadał. Osiadanie domu wynika z tego że mszenie, kóre jest pomiędzy balami w ścianie, ulega ściskaniu przez co jest coraz cieńsze (w konstrukcji ścian takich mszeń pomiędzy balami mam 6 i każdy z nich może siąść nawet do 2 cm co z prostego rachunku daje osiadanie domu nawet do 12 cm) a na słupie takich mszeń przecież nie ma i dlatego trzeba go sztucznie skracać, przycinając ten wyjmowany "kołek. Póki co ten "kołek" wyjmowany był tylko raz i skrócony o około 6-7 cm - po mojemu trzeba by jeszcze go skrócić ze 2-4 cm bo poprzednie przycinanie było ze 3 lata temu, dodatkowo na górze w tym miejscu idealnie peka kartongips na ścianie, co wskazuje na występowanie jakiś naprężeń w tym miejscu oraz dodatkowo są spękania pionowe na samym słupie. Być może przez to ta pękająca belka bardziej się wygina ,bo jest blokowana na tym słupie? sam już nie wiem
Attachments
1_słup.jpg
2_słup.jpg
3_słup.jpg
4_mszenie.jpg
5_góra pekający kartongips na słupem.jpg
6_spekania na słupie.jpg

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Spękania belki stropowej na sękach

Post by toja » Fri 15 Feb, 2019

Osiadanie domu wynika z tego że mszenie, kóre jest pomiędzy balami w ścianie, ulega ściskaniu przez co jest coraz cieńsze (w konstrukcji ścian takich mszeń pomiędzy balami mam 6 i każdy z nich może siąść nawet do 2 cm co z prostego rachunku daje osiadanie domu nawet do 12 cm) a na słupie takich mszeń przecież nie ma i dlatego trzeba go sztucznie skracać, przycinając ten wyjmowany "kołek.
Co to za bzdury? Zwróć się do "magika", który Ci ten dom budował/odnawiał, a najlepiej razem z adwokatem.

kurczak1001
Posts: 6
Joined: Mon 07 Jan, 2019

Re: Spękania belki stropowej na sękach

Post by kurczak1001 » Wed 10 Apr, 2019

Tak właśnie mówił i wydaje sie być to logiczne. Dlaczego bzdury? Jest jakaś inna przyczyna?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Spękania belki stropowej na sękach

Post by toja » Wed 10 Apr, 2019

Mówił, że konstrukcja domu osiada z powodu ściśnięcia słomy użytej w tej konstrukcji?
To już jest sprawa dla prokuratora, nie adwokata.

ps. jeżeli trochę poświęcisz swojego czasu to znajdziesz twierdzenia, że na konstrukcje mogą być użyte tylko materiały do tego dedykowane - słoma takim nie jest.

kurczak1001
Posts: 6
Joined: Mon 07 Jan, 2019

Re: Spękania belki stropowej na sękach

Post by kurczak1001 » Wed 10 Apr, 2019

słoma to raczej nie jest, tylko jakieś wióry drewniane - a dom siada z docisku tych mszeń i w ogóle z wysychania drewna (tak twierdził) i stąd mówił o wyciąganiu tego kołka/klocka aby go przycinać, tak żeby kompensować w tym miejscu osiadanie domu. Jako ze dawno to nie było robione, to może włąsnie dlatego pęka mi ta belka stropowa, o którą mi tutaj od początku chodzi - czy może tak być że jak sie ten kołek w końcu skróci, to zatrzyma się pękanie tej belki? bo nie wiem co robić, adwokat czy prokurator też mi na tą chwilę raczej nie dadzą na to odpowiedzi

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Spękania belki stropowej na sękach

Post by toja » Thu 11 Apr, 2019

Chyba używałem zbyt poetyckich paraleli.
Z Twoich postów i tłumaczeń wykonawcy wynika, że z powodu niewłaściwie zastosowanych niewłaściwych materiał powstały poważne przemieszczenia, które powodują pęknięcia głównych elementów konstrukcyjnych budynku - budynek jets potencjalnym zagrożeniem dla życia (i tutaj potrzebny prokurator).
Nie szukaj pomocy w internecie tylko weź niezależnego specjalistę żeby ocenił zagrożenia na miejscu i znalazł rozwiązanie.

Hankw251
Posts: 3
Joined: Wed 05 Feb, 2020
Contact:

Re: Spękania belki stropowej na sękach

Post by Hankw251 » Wed 05 Feb, 2020

nie znam się konkretnie na domach drewnianych, ale wydaje mi się, że osiadanie domu jest normalnym zjawiskiem

Sylwia30z
Posts: 1
Joined: Mon 16 Aug, 2021
Contact:

Re: Spękania belki stropowej na sękach

Post by Sylwia30z » Wed 22 Sep, 2021

kurczak1001 wrote:
Wed 10 Apr, 2019
słoma to raczej nie jest, tylko jakieś wióry drewniane - a dom siada z docisku tych mszeń i w ogóle z wysychania drewna (tak twierdził) i stąd mówił o wyciąganiu tego kołka/klocka aby go przycinać, tak żeby kompensować w tym miejscu osiadanie domu. Jako ze dawno to nie było robione, to może włąsnie dlatego pęka mi ta belka stropowa, o którą mi tutaj od początku chodzi - czy może tak być że jak sie ten kołek w końcu skróci, to zatrzyma się pękanie tej belki? bo nie wiem co robić, adwokat czy prokurator też mi na tą chwilę raczej nie dadzą na to odpowiedzi
z Twojego opisu wynika, że miałam bardzo podobny jak nie identyczny przypadek. Fachowiec stwierdził wysychanie drewna



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów z bali”