Odporność ogniowa

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
pedros75
Posty: 1
Rejestracja: czw 06 gru, 2018

Odporność ogniowa

Post autor: pedros75 » czw 06 gru, 2018

Witam Państwa jestem nowym użytkownikiem
mam pytanie w zakresie odporności ogniowej ścian szkieletowych projektowanego budynku. Usytuowanie budynku na działce wymaga odporności ogniowej REI30 ścian zewnętrznych. Czy uzyskanie tej odporności jest możliwe i jeśli tak to czy jest to podparte jakimiś obowiązującymi aprobatami czy badaniami ITB? Na stronie jest artykuł z rozwiązaniami takich ścian ale opartymi na dokumentach austriackich - jak to się ma do naszych przepisów?
Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam.


archikonst
Posty: 5
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

Re: Odporność ogniowa

Post autor: archikonst » ndz 13 sty, 2019

pedros75 pisze:
czw 06 gru, 2018
Witam Państwa jestem nowym użytkownikiem
mam pytanie w zakresie odporności ogniowej ścian szkieletowych projektowanego budynku. Usytuowanie budynku na działce wymaga odporności ogniowej REI30 ścian zewnętrznych. Czy uzyskanie tej odporności jest możliwe i jeśli tak to czy jest to podparte jakimiś obowiązującymi aprobatami czy badaniami ITB? Na stronie jest artykuł z rozwiązaniami takich ścian ale opartymi na dokumentach austriackich - jak to się ma do naszych przepisów?
Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam.
Obecnie aprobaty techniczne zostały zastąpione Europejskimi Ocenami Technicznymi. Jeśli rozwiązanie w Austrii ma w EOT wpisane REI30, to jest to tak samo ważne jak dopuszczenie ITB. Tylko przestrzegam, należy czytać dokładnie i w całości.
Nie załatwia to jednak w pełni problemu. Ściana REI powinna być nierozprzestrzeniająca ognia, a w Polsce zgodnie z zgodnie z §208a warunków technicznych , ściany zewnętrzne są nierozprzestrzeniające ognia, jeśli ten warunek zachowują zarówno na działanie ognia z wewnątrz jak i z zewnątrz, przy czym ocenę nierozpowszechniania ognia dla działania z zewnątrz należy ocenić wg polskiej normy PN-B-02867:2013-06. Norma ta oznacza badanie na żywo całej przegrody. Normę tę można pominąć, jeśli każdy odrębny składnik przegrody posiada klasę reakcji na ogień co najmniej A2-s3,d0, czyli po prostu są niepalne, a drewno jak wiadomo niepalne nie jest. Także niestety są schody, ale na szczęście, budownictwo mieszkalne jednorodzinne nie musi spełniać tych warunków.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”