Szukam eksperta od wytrzymałości konstrukcji drewnianych

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
abu
Posty: 1
Rejestracja: śr 28 sie, 2019

Szukam eksperta od wytrzymałości konstrukcji drewnianych

Post autor: abu » śr 28 sie, 2019

Dzień dobry,
zjawiłem się tutaj licząc na to, że akurat na takim forum znajdę kogoś z doświadczeniem w ocenie wytrzymałości drewnianych konstrukcji. :)

Dom mam co prawda w technologii murowanej, ale mam dwuspadowy dach z wydłużoną kalenicą ok. 4m poza ścianę szczytową, podparty na czterech słupach drewnianych 20x20 (wysokich, środkowe mają ok. 10m). Jest to stężone poziomo i na tym jest taras i balkon. Słupy stanęły cztery lata temu. Były chyba z drewna rosnącego jeszcze tydzień wcześniej w lesie - zaczęły się skręcać i pękać. Jestem świadomy, że drewno tak pracuje i nie wpadam w panikę, niemniej stan co najmniej jednego słupa zaczyna mnie niepokoić, bo pęknięcia są spiralne i wciąż postępują (choć w znacznie wolniejszym tempie, niż w pierwszym roku). Nie chciałbym, żeby mi się to kiedyś razem z dachem zwaliło na głowę. :)

Zastanawiam się, czy jest tutaj ktoś z okolic Bielska-Białej, kto "zjadł zęby" na drewnie i mógłby to fachowo ocenić, ewentualnie czy możecie kogoś takiego polecić. Na miejscu, za wynagrodzeniem rzecz jasna. Chciałbym wiedzieć, czy mam się martwić i co zrobić - może są jakieś sposoby, żeby sytuację jakoś ustabilizować.

Jestem akurat poza domem - załączam jedyne zdjęcie, jakie mam przy sobie, na którym widać kawałek tej konstrukcji - jeszcze z czasu budowy - celem zobrazowania o jaką konstrukcję chodzi. Mogę oczywiście zrobić potem szczegółowe zdjęcia i gdzieś udostępnić, o ile ktoś by chciał pooglądać i cokolwiek powiedzieć na tej podstawie.
Michał
Załączniki
20161113_132956_2.jpg


vitald
Posty: 1
Rejestracja: czw 12 wrz, 2019
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Szukam eksperta od wytrzymałości konstrukcji drewnianych

Post autor: vitald » czw 12 wrz, 2019

@Abu Jak masz projekt domu opartego na konstrukcji drewnianej, to wszystkie roboty powinien nadzorować kierownik budowy. On będzie odpowiedzialny, oraz osobą prowadzącą rozmowy między ekipą budowlaną, a Tobą. Więc należy się zastanowić nad zatrudnieniem osoby, która nie jest powiązana z jakąś konkretną ekipą budowlaną, tak aby decyzje tej osoby były absolutnie bezstronne, a nawet przemawiały na Twoją korzyść.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”