Projektowanie domu szkieletowego 5x7 na zgłoszenie

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Teddy
Posty: 1
Rejestracja: wt 12 lis, 2019

Projektowanie domu szkieletowego 5x7 na zgłoszenie

Post autor: Teddy » wt 12 lis, 2019

Zaczynam rysować projekt domu . Zaczynam od ścian i rozstawy słupków.Dlaczego muszę użyć takiej zasady? --cytat ze strony:

"Rozpoczynając rozmierzanie należy pamiętać, iż dla ścian zewnętrznych o rozstawie 60 cm pierwszy wymiar, od narożnika zewnętrznego budynku, do krawędzi pierwszego słupka wynosić będzie 58,1 cm, tj. pomniejszony o 1,9 cm będącym 1/2 grubości narożnego słupka. Dla ścian o rozstawie 40 cm wymiar ten wynosić będzie 38,1 cm. Następne wymiary, co 40 lub 60 cm wynaczać będą kolejne słupki (rys. nr 6). Krawędzie słupków najlepiej odrysować przy kątowniku, co ułatwi montaż słupków pod kątem prostym w stosunku do lica ściany. Miejsca, w których mają stanąć pełnej wysokości słupki oznacza się „X”.""
A jeśli stosuję słupki o innej szerokości, wymiar 58,1 będzie inny? I czemuma służyć to przesunięcie? łączeniu płyt osb na zakładkę w rogach?
Czy to przesunięcie jest uzależnione od rozmiaru płyt osb? W opisie nie ma uzasadnienia...


sgt_raffie
Posty: 44
Rejestracja: pn 06 mar, 2017

Re: Projektowanie domu szkieletowego 5x7 na zgłoszenie

Post autor: sgt_raffie » śr 13 lis, 2019

Tak, chodzi o jak najmniejsze straty i wygode przy instalacji plyt poszycia. Przy innej grubosci slupkow (po co takie grube?) trzeba to przeliczyc od nowa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”