Czy warto budowac dom z drewna

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
michluko
Kontakt:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post autor: michluko » czw 18 sty, 2018

Teraz coraz więcej domów budowanych jest z drewna, jest to lepsze niż zwykłe cegły itp. Inwestycja na lata :)

arkaaa

Post autor: arkaaa » pn 22 sty, 2018

Ja nie byłam przekonana, ale postawiłam taki dom i jest super

miroboass

Post autor: miroboass » śr 21 lut, 2018

A czy taki domek nie ma już statutu zabytku? Możliwe, że i tak trzeba będzie go odnowić w konkretnym stylu. A jakoś drewna? Badałeś w jakim on jest stanie?

Ola666

Post autor: Ola666 » pt 23 mar, 2018

Domy z drewna zyskują na popularności. Możliwe, że w przyszłości budownictwo będzie oparte właśnie na tym materiale. Z pewnością warto się zainteresować domami z drewna i porównać koszt budowy takiego domu z budową domów z innych materiałów.

Awatar użytkownika
mistrzu

Post autor: mistrzu » śr 28 mar, 2018

Wydaję mi się , że to kwestia finansów i gustu. Dom z drewna wychodzi drożej niż klasyczny z cegły, no i potem w utrzymaniu tez jest bardziej kosztowny.

zbiegusek

Post autor: zbiegusek » pt 30 mar, 2018

Głupoty mistrzuniu wygadujesz.

anndel

Post autor: anndel » sob 07 kwie, 2018

A czemu nie warto ? ;) Jeśli tylko Ci się podoba to buduj

AlaS12
Kontakt:

Post autor: AlaS12 » ndz 12 sie, 2018

Moi rodzice posiadają dom z bali. Odpowiednio konserwowany i zabezpieczany przez lata zachował swoją funkcjonalność mimo upływających lat. A takiego klimatu, jak u nich - nie ma nigdzie. Nie dość że takie domy pięknie wyglądają to są swego rodzaju zabytkami architektury :). Jak ma się taki stary dom to na pewno warto remontować! Uszczelnić, zaizolować i można żyć w nim kolejny długi czas.

gabimruk
Kontakt:

Post autor: gabimruk » sob 22 wrz, 2018

Uważam że nie ma rozwiązania idealnego, są wszedzie plusy i minusy. Osobiście uwielbiam domy drewniate, w zczególności te z bali. Klimat nie do podrobienia.... tylko dużo pracy przy taki domu aby zawsze byl piekny :)

Awatar użytkownika
DrewniaQ

Post autor: DrewniaQ » pn 24 wrz, 2018

Moim zdaniem bardzo warto. Drewno ma swoj urok.

milla_

Post autor: milla_ » czw 22 lis, 2018

gabimruk pisze:
sob 22 wrz, 2018
Uważam że nie ma rozwiązania idealnego, są wszedzie plusy i minusy. Osobiście uwielbiam domy drewniate, w zczególności te z bali. Klimat nie do podrobienia.... tylko dużo pracy przy taki domu aby zawsze byl piekny :)
Dokładnie - wszystko ma wady i zalety. Ja postawiłam na drewniany bo wizualnie uwielbiam takie konstrukcje, i jest moim zdaniem przytulniej, domowo, i pewnie musi cudownie pachnieć :oops:

mariober

Post autor: mariober » pt 30 lis, 2018

wypowiadam się tylko gdy wiem o czym mówię !

roobik66

Post autor: roobik66 » sob 01 gru, 2018

Takie typowe domy drewniane wg amerykanskiej technologii są trwałe, niedrogie i nie kłopotliwe w utrzymaniu. Tu wrzucę fotki 100-letnich domów typu amerykanskiego , i z USA , i choćby z mojego miasta gdzie przed I wojną pobudowali się reemigranci z USA ( tu 1 fotka , ale byłem tylko na samym początku tej okolicy). Ale moim zdaniem im dom drewniany np. szkieletowy bardziej trzyma się orginalnych rozwiązań tym jest trwalszy i tanszy niż jak się zaczyna do tego dodawać jakieś styropiany.
Załączniki
Kanadyjczyk sprzed 1914 roku nr 2.JPG
Kanadyjczyk sprzed 1914 roku nr 2.JPG
Dom stuletni USA.JPG

zbiegusek

Post autor: zbiegusek » wt 04 gru, 2018

O. A na czym polega haczyk w tym domu za 10 baksów? :)

roobik66

Post autor: roobik66 » śr 05 gru, 2018

Nie martw się haczyk nie polegał na jakichś problemach z domem, alena tym że trzeba domek sobie wywiezć z działki . Co prawda w USA są wyspecjalizowane firmy , ale nazbyt tania taka operacja nie jest.

zbiegusek

Post autor: zbiegusek » czw 06 gru, 2018

Dzięki! :)

Comarcom

Post autor: Comarcom » śr 12 gru, 2018

Jaka jest główna różnica między domem drewnianym a z pustaków czy cegły? Czy taki dom nie jest mniej trwały?

roobik66

Post autor: roobik66 » czw 13 gru, 2018

Widząc domy murowane w Norwegi z których każdy jeden jest popękany to naprawdę trzeba sobie wmówić że murowany jest trwalszy. W Polsce stan techniczny starszych budynków murowanych też jest zwykle fatalny. Jeżeli są to uszkodzenia strukturalne to naprawa jest bardzo droga i kłopotliwa, natomiast pracowałem przy remoncie najstarszego drewnianego domu w Dokka w Norwegi , i to takiego na 3 kondygnacje to oprócz wymiany spróchniałej podwaliny od północy to ja sobie nie przypominam jakichś problemów z konstrukcją mimo że była ona jeszcze robiona z drewna obciosanego toporem ciesielkim z okraglaków do mniej więcej kwadratu. Przy czym żeby sobie oszczędzić roboty to ciosali z mniejszych drzew i co szokujące zostawała oblina wraz z korą. Belki stropowe były pozyskane z jeszcze starszego domu z rozbiorki konstrukcji wieńcowej domu z bali. Tak że praktycznie cały remont polegał na kosmetyce. Nowa elewacja drewniana , nowe okna których podział i obramienie były robione pod nadzorem konserwatora zabytków, no i nowe wykończenie wewnątrz w postaci płyt sufitowych Agnes i na ściany bozazeri z MDF w postaci większych płyt frezowanych i wylakierowanych fabrycznie. W Polsce też o wiele mniej kłopotliwe jest zeszlifowanie / zdrapanie starej farby i pomalowanie niż tynkowanie oblazełrgo z tynku budynku. To drugie zwykle wymaga fachowców i jak to zwykle bywa remont jest odkładany na świętego nigdy co widać po stanie wizualnym budynków murowanych nie tylko na prowincji.

damiano5
Kontakt:

Post autor: damiano5 » wt 18 gru, 2018

Tak z ciekawości zapytam jaką gwarancję i na ile lat udzielają firmy stawiające takie domy z drewna?

roobik66

Post autor: roobik66 » śr 19 gru, 2018

Gwarancji na drewno to ci udziela Bóg. I drewno jest trwałe jak jest zainstalowane tak że ma wentylacje lub możliwość odeschniecia w razie jakiegoś zawilgocenia. Z wewnątrz przy prawidłowej wentylacji w domu i założonej paroizolacji zawilgocenie nie ma prawa nastąpić. Natomiast z zewnątrz to trzeba się liczyć z tym że mimo postępującego ocieplenia to i tak pół roku jest na zewnątrz w naszym klimacie wilgoć i musi tak być skonstruowany dom aby ta wilgoś atmosferyczna nie akumulowała się pod elewacją. W tym celu najlepsze są układy ścian z tzw, ekranowaniem przeciwdeszczowym czyli pod warstwą elewacji jest powietrze. Co z tego że firmy dają jakieś fikcyjne greklamowe gwarancje gdy robią technologię żle . Dalej zdarzają się wielce reklamowane firmy kleją izolacje termiczną bezpośrednio do OSB, nie tylko nie zapewniając wentylacji ale nawet drenażu. I wtedy drewnu nie pomoże że jest strugane ,suszone i laserowo badane bo kończy się to jak na załączonym obrazku.
Załączniki
Zniszczenia w wyniku klejenia płyt styropianu i wełny do poszycia konstrukcji..JPG

ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i perspektywy”