Jak prawidłowo zamontować listwę startową?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Jak prawidłowo zamontować listwę startową?

Post by Martin5 » Sun 16 Nov, 2014

Wiele się tu pisze o konieczności wentylacji pomiędzy styropianem a płytą poszycia pokrytą membraną wiatroizolacyjną.
Idealna wentylacja ma zawierać pionowe listwy dystansowe pod styropianem i listwę startową na dole.

Jak jednak ta nieszczęsna listwa startowa ma cokolwiek wentylować, skoro na niej stoi styropian i pod nią stoi styropian (cokołowy). Nie ma żadnej możliwości, żeby powietrze się przecisnęło. Jak prawidłowo zamontować tę listwę startową?

Druga sprawa: co z ujściem powietrza w górnej części ścian? Czy tam też należy stosować jakieś listwy?


toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Jak prawidłowo zamontować listwę startową?

Post by toja » Sun 16 Nov, 2014

Świetne pytanie!!!
Dodam jeszcze - pod parapetami.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Jak prawidłowo zamontować listwę startową?

Post by Martin5 » Sun 16 Nov, 2014

Po cichu liczyłem, że jesteś w grupie osób, które znają odpowiedź...

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Jak prawidłowo zamontować listwę startową?

Post by Wojciech Nitka » Sun 16 Nov, 2014

Temat listwy startowej był już omawiany na Forum.
Listwę startową montuje się tak, by folia wiatroizolacyjna zachodziła na listwę. Listwa startowa powinna mieć otwory od strony budynku. Otwory dla wentylacji jak i możliwości spływu ewentualnej skroplonej pary. Pamiętać jednak należy by ogólna powierzchnia wszystkich otworów na długości 1 metra listwy była mniejsza niż 500 mm2 - patrz PN-EN ISO 6946 - Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny w współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczeniowa.
Dla zapewnienia wentylacji, styropian ocieplający fundamenty należy, w górnej części, ściąć po skosie tak by nie zasłaniał otworów w listwie startowej.
A tak przy okazji - na stronie FB - Szkieletowy dom drewniany - jest pokazane jak ocieplać fundamenty by taki problem nie występował.

Proponuję też zajrzeć - http://eifstucco.com/eifs-stucco-system ... s/#details

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Jak prawidłowo zamontować listwę startową?

Post by toja » Sun 16 Nov, 2014

Martin5 wrote:Po cichu liczyłem, że jesteś w grupie osób, które znają odpowiedź...
Jestem mile połechtany :oops: .
Niestety z powodu braku jasnych rozwiązań miejsc wrażliwych (lub mojej niewiedzy w tym zakresie) jestem przeciwnikiem tego typu elewacji.
Choć nie samej idei.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Jak prawidłowo zamontować listwę startową?

Post by Martin5 » Mon 17 Nov, 2014

Wojciech Nitka wrote: Listwę startową montuje się tak, by folia wiatroizolacyjna zachodziła na listwę. Listwa startowa powinna mieć otwory od strony budynku. Otwory dla wentylacji jak i możliwości spływu ewentualnej skroplonej pary. Pamiętać jednak należy by ogólna powierzchnia wszystkich otworów na długości 1 metra listwy była mniejsza niż 500 mm2(...)
Dla zapewnienia wentylacji, styropian ocieplający fundamenty należy, w górnej części, ściąć po skosie tak by nie zasłaniał otworów w listwie startowej.
A tak przy okazji - na stronie FB - Szkieletowy dom drewniany - jest pokazane jak ocieplać fundamenty by taki problem nie występował.
Membrana na listwie? Otwory o powierzchni 5 cm2 na metr? Gdzie takie listwy się kupuje? Wszystkie mają otworów tyle, że wyjdzie (na oko) z 50 cm2.
Ta membrana to w jakim celu ma być na listwie? Przecież membrana jest przymocowana do płyt poszycia i na niej biegną pionowe pasy deskowania, które ma zapewnić obieg powietrza.
Bardzo chętnie zobaczę jakiegoś linka do listwy startowej, która spełnia normę 5cm2 na metr długości.
Tu przykładowe listwy spotykane w handlu: http://static.istore.pl/istore/15655/ph ... 939722.jpg

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Jak prawidłowo zamontować listwę startową?

Post by Wojciech Nitka » Mon 17 Nov, 2014

Membrana musi zachodzić na listwę startową, by ewentualna skroplona para spływała po membranie do listwy i przez otwory poza budynek.
Te 500 m2 na metrze listwy jest bardzo ważne; zgodnie z podaną normą, gdy otworów jest mniej, szczelinę pod styropianem traktuje się jako niewentylowaną warstwę powietrza. Kiedy otworów będzie więcej - 500 - 1.500 mm2 - wówczas szczelina pod styropianem będzie traktowana jako słabo wentylowana warstwa powietrza, co w poważnym stopniu obniża izolacyjność ściany.
Nie pozostaje nic innego jak szukać listwy z odpowiednią ilością otworów.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Jak prawidłowo zamontować listwę startową?

Post by Martin5 » Mon 17 Nov, 2014

Z Pana słów wynika, że optymalnym rozwiązaniem wydaje się montować styropian na listwie z użyciem jakichś "podpórek", np. z pasków styropianu - tak, żeby powstawała szczelina nad listwą, która pozwoliłaby dotrzeć powietrzu między styropian i ścianę.

Sprawa tej wiatroizolacji na listwie startowej: czy na pewno jest potrzeba takiego przekładania, skoro pisze Pan, że styropian na cokole powinien być nacięty skośnie i skropliny spływające po wiatroizolacji po prostu spłyną na styropian cokołowy i po nim na zewnątrz ściany?

Wg mnie niedobrym pomysłem jest montowanie listwy startowej bezpośrednio na płytę poszycia - listwa jest metalowa i będzie świetnie przewodzić ciepło (a raczej zimno) na styk z płytą wiórową i powodować wykraplanie się wody z powietrza.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Jak prawidłowo zamontować listwę startową?

Post by Martin5 » Wed 03 Dec, 2014

Widzę, że temat zamarł i nie doczekałem się żadnej odpowiedzi na pytania.
Szkoda. Wniosek z tego taki, że NIE ISTNIEJE żadna technologia wentylowania ściany między styropianem i wiatroizolacją.
Żadna listwa startowa dostępna na rynku nie spełnia wymogu wentylacji.
Po co więc całe te teoretyczne rozważania i mówienie o błędach budowlanych tam, gdzie między styropianem i wiatroizolacją nie daje się pionowych elementów zapewniających szczelinę?

Tony
Posts: 8
Joined: Tue 13 Apr, 2021

Re: Jak prawidłowo zamontować listwę startową?

Post by Tony » Sun 02 Jan, 2022

Odświeżę temat, szukałem na FB Szkieletowy Dom Drewniany ale nie znalazłem. Czy mógłby ktoś podrzucić jakiś link lub wrzucić zdjęcie jak jest wykonany (obrobiony) styropian umożliwiający wentylację przy listwie startowej?



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”