Watpliwości szkieletowe

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
decadent

Watpliwości szkieletowe

Postautor: decadent » pn 14 maja, 2018

Witam Państwa serdecznie...
Właśnie opisałem szereg wątpliwości odnośnie domów szkieletowych, po wielogodzinnej lekturze ofert budowy domów oraz wszelkich artykułów ze strony budujzdrewna, byłem zalogowany, niestety wszystko szlag trafił i już na wstępie mi się odechciało... tyle pisać od nowa - formu nie działa najlepiej od strony technicznej jak widać.....

decadent

Re: Watpliwości szkieletowe

Jestem inżynierem, ale nie z zakresu budownictwa, dlatego wielu rzeczy nie mogę zrozumieć, a będąc technicznym mocno się staram.
Pytanie pierwsze miało być takie:
Dlaczego brak wiatroizolacji w większości ofert poważnych firm budowy domów gotowych/prefabrykowanych ? Może mają inne rozwiązaniu (o których w ogóle nie piszą)...
Tak na chłopski rozum, to nie wystarczyłoby dobrze uszczelnić elewację już po zakończeniu budowy ?? Sam uszczelniałem styki stolarki z elewacją w swojej kamienicy....

Wojciech Nitka
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Nitka » pn 14 maja, 2018

decadent pisze: byłem zalogowany, niestety wszystko szlag trafił i już na wstępie mi się odechciało... tyle pisać od nowa - formu nie działa najlepiej od strony technicznej jak widać.....

Nikt jakoś to dotychczas nie wskazywał na takie problemy. Nie miej - przepraszam.

Wojciech Nitka
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Nitka » pn 14 maja, 2018

decadent pisze:Dlaczego brak wiatroizolacji w większości ofert poważnych firm budowy domów gotowych/prefabrykowanych ? Może mają inne rozwiązaniu (o których w ogóle nie piszą)...

Wszystko zależy jakie stosują rozwiązania. Folia wiatroizolacyjna nie zawsze jest wymagana ...

decadent

Dziękuję, najczęściej mamy zaczynając od zewnątrz: tynk, styropian, poszycie OSB no i dalej. I nie ma wiatroizolacji więc styropian a za nią płyta nie są chronione. Czy w takim układzie nie jest niezbędna wiatroizolacja? Ja osobiście w każdym przypadku uszczelnilbym wszystkie szpary, uszczelnuaczy wszelkiej maści multum na rynku...

zbiegusek

Postautor: zbiegusek » pn 14 maja, 2018

Wojciech Nitka pisze:
decadent pisze: byłem zalogowany, niestety wszystko szlag trafił i już na wstępie mi się odechciało... tyle pisać od nowa - formu nie działa najlepiej od strony technicznej jak widać.....

Nikt jakoś to dotychczas nie wskazywał na takie problemy. Nie miej - przepraszam.

Wskazywał, wskazywał... Sygnalizowałem na forum publicum, że czas podtrzymania sesji jest zbyt krótki i skutkuje utratą treści przy próbie wysłania, gdy ktoś pisze coś dłuższego będąc zalogowanym. Ponieważ nie znalazłem opcji regulacji trwałości sesji w ustawieniach konta, więc sprawę trzebaby załatwić odgórnie zwiększając z ~10minut (szacuję, że tyle jest obecnie) do 30 albo i lepiej - całej godziny.

decadent

Dokładnie.... trzeba zrobić "kopiuj" cały tekst zanim klikniesz wyślij, bo można zobaczyć wtedy osłabiający komunikat:
"musisz być zalogowany, żeby odpowiedzieć..."
Wracając do tematu: jak z tą wiatroizolacją przy układzie tynk (np. silikonowy/akrylowy), styropian, płyta osb, konstrukcja z wełną, opóźniacz pary, płyta osb, płyta g-k ? Nie można po prostu uszczelnić wszystkich newralgicznych punktów ?

Ponieważ jestem bardzo wrażliwy na wysokie temperatury, z uwagi na małą akumulacyjność cieplną przegród szkieletowca, drugie pytanie mam takie:
Chciałbym ogrzewać dom szkieletowy gazem, wykonać wentylację typu rekuperacja, czy będzie mi w lecie trudno utrzymać temp. w domu powiedzmy 23 stopnie, bez klimy ?

majek85

Postautor: majek85 » pt 18 maja, 2018

Z czasem sesji to rzeczywiście wkurzające było poruszane na forum, człowiek napisze referat prawie jak na zaliczenie przedmiotu i szlak trafia całosc, wiec zirytowany odpowiada prosto lub wcale;/

Do pytania o temp latem, jesli będziesz miał okna na południe i zachód (a powinieneś mieć jeśli chcesz mniejsze rachunki zimą mieć) to ciężko będzie utrymać 23'c jak robić reku to podłacz odrazu klime kanałową i za jednym zamachem będziesz miał 2 instalacje na jednych rurach

Awatar użytkownika
The_evil_one

Postautor: The_evil_one » pt 18 maja, 2018

decadent pisze:...najczęściej mamy zaczynając od zewnątrz: tynk, styropian, poszycie OSB no i dalej. I nie ma wiatroizolacji więc styropian a za nią płyta nie są chronione.

Możesz podać jakieś przykłady, bo napisałeś że jest tak w większości ofert "poważnych" firm.
Czy styropian ryflowany, czy na ruszcie? Osobiście, jak widzę, że oferta dot. szkieletu, gdzie użyto styropianu, szukam innych ofert.
Jak dla mnie styropian to takie na siłę szukanie oszczędności.

decadent

Postautor: decadent » pt 18 maja, 2018

majek85 pisze:Do pytania o temp latem, jesli będziesz miał okna na południe i zachód (a powinieneś mieć jeśli chcesz mniejsze rachunki zimą mieć) to ciężko będzie utrymać 23'c jak robić reku to podłacz odrazu klime kanałową i za jednym zamachem będziesz miał 2 instalacje na jednych rurach

Będę miał okna na południe i zachód (jak dla mnie to niestety) - czym różni się klima kanałowa od klimy zwykłej ? ktoś mi mówił, że jakąś rurę do ziemi się daje przy tej rekuperacji i ona chłodzi latem... (wstydzę się, ale nie orientuję się za bardzo)

The_evil_one pisze:Możesz podać jakieś przykłady, bo napisałeś że jest tak w większości ofert "poważnych" firm.
Czy styropian ryflowany, czy na ruszcie? Osobiście, jak widzę, że oferta dot. szkieletu, gdzie użyto styropianu, szukam innych ofert.
Jak dla mnie styropian to takie na siłę szukanie oszczędności.

Szukam głównie w prefabrykacji... styropian raczej bez ryfli....
Dla przykładu Grand dll (domyzpaczki) (najbliższa lokalizacja) na swojej stronie pokazuje w przekroju styropian pełny, chyba klejony do poszycia i nie wymienia w składzie wiatroizolacji.
Właściwie to takie przegrody zewn. (tj. bez wiatroizolacji) znaleźć można w ofertach (w necie) większości firm produkujących domy w technologii prefabrykatu. Nie piszę tu o firmach stosujących, np. elementy systemów steico, lub stosujących nietypowe materiały. Jak jest styro w prefabrykacie to zawsze bez wiatroizolacji - może produkują super szczelne ściany w fabrykach ??
Niestety, im dłużej siedzę i czytam forumy i artykuły o szkieletach, to mój entuzjazm do tej technologii spada - przykro mi to pisać tutaj, ale teraz rozumiem dlaczego Polacy stawiają murowane bunkry.....

majek85

Postautor: majek85 » sob 19 maja, 2018

decadent pisze:Będę miał okna na południe i zachód (jak dla mnie to niestety) - czym różni się klima kanałowa od klimy zwykłej ? ktoś mi mówił, że jakąś rurę do ziemi się daje przy tej rekuperacji i ona chłodzi latem... (wstydzę się, ale nie orientuję się za bardzo).

Klima kanałowa to technicznie to samo co "zwykła klima" tyle że zimne powietrze leci tymi samymi kanałami co powietrze z Wentylacji mechanicznej (wujek google wszytko Tobie ładnie opisze i wyjaśni:) Rura w ziemi to GWC rurowe(sprawdź w google bo jest klika rodzajów GWC, rurowe najtańsze), ja mam i polecam ale w upały niewyrabia, schładza o pare stopni(2-3'c) dużo bardziej efektywne jest zimą (przynajmniej u mnie).

Nie dyskwalifikuj firm które mają w opisie że dają styropian, dają bo klient zazwyczaj żąda najniższej ceny, zapewne bez problemu zamienią styropian na wełnę za dopłatą

decadent

Postautor: decadent » ndz 20 maja, 2018

Właśnie myślałem o GWC. A do styropianu nic nie mam, wydaje mi się, że nawet lepiej jak jest i wełna i styropian (no bo taniej), tylko dalej nie wiem co z tą wiatroizolacją, tzn. dlaczego jej nie ma w ofercie domów prefabrykowanych....

majek85

Postautor: majek85 » pn 21 maja, 2018

to niech dołożą, tanie to jest:)

zbiegusek

Postautor: zbiegusek » pn 21 maja, 2018

Nie dają, bo nie ma jak jej połączyć. :)

decadent

Postautor: decadent » wt 22 maja, 2018

Mocuje się do poszycia (czyli na osb lub inną płytę) - tak wyczytałem na stronie budujzdrewna, przy czym na obrazku ze strony macierzystej niniejszego forum jest instrukcja montażu na szkielecie, nie na poszyciu - brak konsekwencji, o co kaman ? Przecież te same (z grubsza) warstwy występują w przekroju ściany prefabrykatów jak i kanadyjczyków budowanych na miejscu.... poza wiatroizolacją rzecz jasna....

Awatar użytkownika
The_evil_one

Postautor: The_evil_one » śr 23 maja, 2018

decadent pisze:...Dla przykładu Grand dll (domyzpaczki) (najbliższa lokalizacja)...

Odniosę się zatem do informacji ze stron tego producenta. Nie ma potrzeby stosowania wiatroizolacji bo jej rolę przejął styropian w połączeniu z tynkiem akrylowym. Inna sprawa - jak będą zabezpieczone wszelkie otwory? Ponadto w opisie przegrody jest napisane, że ściana uzbrojona jest w paroizolację a na zdjęciu BRAK. Jak dla mnie najgorszy wariant ściany, jeżeli wilgoć dostanie się do wełny, nie będzie miała jak migrować dalej. Ale taniość jest :)

zbiegusek pisze:Nie dają, bo nie ma jak jej połączyć. :)

Jest to z pewnością bardziej kłopotliwe, ale nie niemożliwe.
Zawsze też można pomyśleć o zmniejszeniu stopnia prefabrykacji, np. tylko sam szkielet.

decadent

Postautor: decadent » czw 24 maja, 2018

Czy mam podać więcej przykładów ??? Nie widziałem w necie prefabrykacji z wiatroizolacją... taniość to taka znowu nie jest...
Nie widzę kompletnie żadnej różnicy z "normalnym szkieletowcem", w którym również styropian jest powszechny, te same warstwy, a wiatroizolacja jest... i styropian z tynkiem jakoś nie zastępują wiatroizolacji...
Grand dll natomiast i wszystkie inne firmy bez wyjątku dają paroizolację, co wyraźnie opisują, ale nie o tym była mowa...

Awatar użytkownika
The_evil_one

Postautor: The_evil_one » czw 24 maja, 2018

Ja staram się odnosić do konkretnych przykładów, bo szukając dla siebie wykonawcy spotkałem się już z wieloma ciekawymi rozwiązaniami.
Nie będę starał się być mądrzejszy od innych, polecam artykuł:
http://budujzdrewna.pl/technologia/systemy-docieplenia/styropian-ryflowany-czy-gladki
i dodatkowo może tą dyskusję:
http://www.budujzdrewna.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=8919

Odniosę się jeszcze do wykonawcy, o którym pisałeś, Grand Dll, firma, która daje gwarancję 100 lat (na cokolwiek) jest dla mnie niepoważna.
I zdjęcie z ich strony:
Obrazek
Coś mi z tym tarasem nie pasuje :?

zbiegusek

Postautor: zbiegusek » czw 24 maja, 2018

The_evil_one pisze:Coś mi z tym tarasem nie pasuje :?

W sensie? Że krzywy? Za małe zdjęcie jest, żebym zauważył.

Wróć do „Problemy i perspektywy”