Przekrój ściany zewnętrznej

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
rgolembo

Przekrój ściany zewnętrznej

Post by rgolembo » Fri 21 Jun, 2024

Dzień dobry!
Drodzy Forumowicze, poniżej opisuje przekrój ściany zewnętrznej domu szkieletowego, który będę budował. Nie ukrywam, że mam pewne wątpliwości co do słuszności rozwiązania i kolejności poszczególnych warstw. Proszę Was o opinię.

Od wewnątrz budynku:
1. Płyta G-K
2. Ruszt instalacyjny 45mm wypełniony wełną λ=0,039W/m*K
3. Folia paraizolacyjna
4. Płyta OSB 11mm lub 12mm
5. szkielet drewniany (C24) 45x195mm wypełniony wełną, λ=0,039 W/m*K
6. folia wiatroizolacyjna
7. ruszt pod elewacje wypełniony wełną, λ=0,039 W/m*K, 100mm
8. płyta włókno-cementowa
9. tynk mineralny oddychający

Pytanie
Czy kolejność i dobór poszczególnych warstw jest prawidłowa?
Czy powinna znaleźć sie pustka powietrzna?
Czy brak płyt usztywniających po zewn. stronie szkieletu nie stanowi problemu? Szczególnie pomiędzy wiatroizolacją a szkieletem

Pozdrawiam

roobik66

Re: Przekrój ściany zewnętrznej

Post by roobik66 » Sun 14 Jul, 2024

Wewnątrz płytę drewnopochodną to sie daje bezpośrednio pod GK aby mieć ścianę zdolna do przyjęcia wkrętów i gwoździ bez szukania słupków czy specjalnie wbitych przewiązek ( pod szafki kuchenne wiszące). A tak to wg mnie i logiki dawanie płyty OSB za rusztem instalacyjnym jest bez sensu. Samo wypełnienie rusztu instalacyjnego wełną jest bez sensu bo skuteczniej dla energooszczędności działa paroizolacja z alu foli ( dziś sa folie alu w ogóle super izolacyjne wielowarstwowe). I w takiej sytuacji aby folia alu była skuteczna to między nią a GK powien być odstęp refleksyjny i wystarczy z kontrłaty 25mm. Jeśli chodzi o ruszt z zewnątrz to wypełniony wełną nie spełni on ważnego warunku Rain screeningu czuli ekranowania przeciwdeszczowego. W Skandynawii jeśli ktoś się uprze na tynk ( np. Market) to się nabija listwy na plywood ( OSB mało popularne) I na to papę izolacyjna i siatkę ocynk taka drobną. Listwy 25mm x 50 mm sa co 300 mm w osiach. I na to tynk na 2 x tani z betoniarki bez drogich jął diabli płyt cementowych jako podklad. Nawiasem mówiąc nie wiadomo skąd w Polsce to złudzenie że jak sue da 35 cm wełny to będzie ciepłej niż 15 cm. Energooszczędność mue wzrasta liniowo do grubości izolacji. W Asiaasat na Grenlandi byłem i daje sue 15 cm welny. W Polsce mam domki i z 10 cm wełny i z 15 cm wełny i grzeje promiennikami podczerwieni i nie widzę kompletny żadnych problemów i różnic w izolacyjności.

Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”