początek budowy w listopadzie - nie za późno?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

początek budowy w listopadzie - nie za późno?

Post by mt » Mon 09 Jul, 2007

Witam,
mam pytanie. Otóż w sierpniu jestem umówiony z murarzem na robienie fundamentu, planowałem stawianie konstrukcji na koniec sierpnia/wrzesień. Jednak okazało się właśnie, że gdybym zamówił w tartaku drewno na konstrukcję zaraz z miejsca to miałbym je dopiero w listopadzie (może na początku, a może dopiero pod koniec). Konstrukcja domu jest słupowo-ryglowa (słupy 12x12cm) i będzie w całości składana na placu budowy.

I tu pojawia się pytanie czy jest sens zaczynać stawianie konstrukcji w listopadzie, czy lepiej poczekać do marca/kwietnia, jak mi radzi cieśla? W końcu drewno ma być suszone komorowo, więc przy jesiennych deszczach prawdpodobnie by przemokło. a jakbym jeszcze pokrył wszystko folią z zewnątrz, konstrukcję wypełnił wełną i znów folia od środka to chyba nie byłoby szans na wysuszenie konstrukcji? a z zewnątrz wypadałoby położyć jeszcze przed zimą styropian, żeby płyty OSB nie nasiąkły wodą, co chyba czasowo nie jest w ogóle możliwe..

W sumie nie spieszy mi się specjalnie z budową, ale miałem nadzieję odzyskać VAT za niektóre materiały budowlane, a musiałbym je kupić do końca tego roku...

Proszę o fachowe rady.
Pozdrawiam,
Marcin T.


Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Mon 30 Jul, 2007

Witam.
Moja firma buduje najwiecej domow wlasnie jesienia i zima tak wyglada budownictwo w Norwegii. Natomiast wykonanie fundamentow jest bardzo wazna sprawa tak jak postawienie scian i ich izolacja. Nie sadze ,zeby Panski murarz mial pojecie na ten temat.Chetnie pomoge technicznie.
Pozdrawiam
Avec-bud

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Tue 31 Jul, 2007

Avecbud

mam pytanie: czy ktoś na tym forum według Ciebie ma pojęcie o budowie domów ??

zacznij wreszcie pisać z sensem ,bez autoreklamy i na temat !!!!!!!!

Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Wed 01 Aug, 2007

W odpowiedzi na Panski post odpisuje, ze mozna spokojnie stawiac konstrukcje z drewna suszonego i struganego cztero stronnie, w kazdych warunkach pogodowych. Nie wplywa to na jego jakosc. Konstrukcje zewnetrznych scian izoluje sie przez nabicie papy izolacyjnej bezposrednio na sciane. Nastepnie nabija sie listwy impregnowane 22 x 40 mm na kazda belke konstrukcji pionowo, ktore zabezpieczaja rowniez przed wiatrem. Pozniej spelnia ja role wietrzenia scian po zalozeniu zewnetrznej warstwy koncowej.
Jak wykonac fundament pokazalem w jednym z tematow na tym forum na temat wykonania fundamentow.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 01 Aug, 2007

Avecbud wrote:Konstrukcje zewnetrznych scian izoluje sie przez nabicie papy izolacyjnej bezposrednio na sciane.
Czy jest to rzeczywiście "papa izolacyjna" czy "bitumizowany papier"? Sądzę że omyłkowo "papier bitumizowany" nazwałeś "papą izolacyjną". W polskim języku to dwa róźne materiały o różnym przeznaczeniu i różnych właściwościach fizykomechanicznych.

kruczek
Posts: 25
Joined: Mon 28 Aug, 2006
Location: KĘTY

Początek w listopadzie

Post by kruczek » Sun 05 Aug, 2007

Tak właśnie budowałem swój dom. Drewno w listopadzie, początek budowy w grudniu. Drewno suszone komorowo podczas procesu suszenia odkształca się i o to chodzi, bo pużniej już nie pracuje. Jedyny problem jaki napotawłem to brak kleju, ktory można stosować w niskich temperaturach. podłoga mojego domu jest z dwóch warsta płyty OSB łączonych na kleju w sposób mijankowy. W efekcie płyty się nie skleiły i podłoga jest wiotka. Bęę dokładał trzecią warstwę płyt.
Natomiast po postawieniu konstrukcji radziłbym się nie spieszyć z dalszymi pracami. Mimo, że pogoda tej zimy sprzyjała to było sporo opadów więc konstrukcja nasiąknęła. Wełnę i folie kładłem dopiero w maju. w tym czasie wszystko wyschło poniżej 14% wilgotności. Niedługo będziemy się wprowadzać. Rok budowy.
Odsyłam do www.photoblog.pl/kruczki

mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

Post by mt » Mon 06 Aug, 2007

Kruczek, dzięki, na zdjęciach widać że rzeczywiście stawiałeś dom przez całą zimę. a zeszła zima była chyba idealna, ciepło jak na jesień.

mam takie pytanie do Ciebie - z czego budowałeś ściany fundamentowe? czy to są bloczki keramzytowe? czy to jest lepsze od bloczków betonowych?

kruczek
Posts: 25
Joined: Mon 28 Aug, 2006
Location: KĘTY

bloczki

Post by kruczek » Mon 13 Aug, 2007

Tak, to keramzytobeton. Mam w pobliżu wytwórnię i ksztowało mnie to taniej niż szalowanie na stopie. Zależało mi żeby nie zalewać fundamentów w wykopie bo tym sposobem ściana fundamentowa jest oizolowana z każdej strony.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”