Więżba

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
przemekpr
Posts: 7
Joined: Tue 18 Mar, 2008

Więżba

Post by przemekpr » Mon 16 Jun, 2008

Witam.
Mam pytanie dotyczące więżby dachowej dachu czterospadowego, a dokładnie wymiarów krokwy narożnej, wiadomo ze musi być ona odpowiednio szersza od pozostałych, ale czy musi być grubsza ? Mój Architekt twierdzi że tak, widziałem również kilka dachów gdzie ta krokwa też jest grubsza od pozostałych.
Czy to ma jakieś znaczenie konstrukcyjne ? według mnie nie ma potrzeby zwiększania grubości
Prosz o poradę


alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Mon 16 Jun, 2008

U mnie w projekcie - jesli dobrze go odczytalem i chodzi Ci w sumie o 4 krokwie dochodzace do rogow dachu (pod katem 45 stopni - w rzucie z gory) - nie jest grubsza, ale jest szersza niz pozostale - ma 18,5 na 4 a pozostale 15 na 4.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 16 Jun, 2008

witam ... istotna jest wysokosc krokwi, a nie jej szerokosc i tak np: jesli krokiew ma przekroj 38 X 185 mm to krokiew narozna-koszowa ma 38 x 235 mm.... mozna oczywiscie podwoic te elementy konstrukcujne ale to juz zalezy od konkretnych obliczen i pokrycia dachu generalnie 38 x 235 jest wystarczajaca... pozdrawiam :idea:

przemekpr
Posts: 7
Joined: Tue 18 Mar, 2008

Post by przemekpr » Mon 16 Jun, 2008

Tak, to że krokiew narożna musi być odpowiednio szersza jest uzasadnione, ale właśnie co do zwiększania jej grubości mam wątpliwości , według kśiążki jaką posiadam o budowie domów w systemie szkieletowym nie ma sensu zwiększania jej grubości bo nie przynosi to nic w związku z zwiększeniem wytrzymałości dachu - krokwa narożna dachu czterospadowego poza nadaniem kształtu dachu jest tylko miejscem do mocowania kulawek, które dopiero spełniają rolę konstrukcyjną.Jeśli to prawda to dlaczego zwiększanie grubości jest w tak rozpowszechniony sposób praktykowane ? Czy większośc jest w błędzie ?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 05 Jul, 2008

mysle ze nalezy indywidualnie podejsc do tematu...w zaleznosci od projektu. :smile:
Jest niestety taka tendencja ze projektuje sie niepotrzebnie zbyt szeroki przekroj kraweznic i koszy..nie jest to szkodliwe ale nieuzasadnone ekonomicznie...i tak np.dwie zbite deski 38X235 maja wieksze wytrzymalosc niz lity bal o tym samym przekroju...moim zdaniem biarac pod uwage ciezar konstrukcji i koszty lepiej jednak zwiekszac wysokosc a nie szerokosc....nie sztuka jest zrobic ciezka mocna konstrukcje -sztuka jest wykonanie lekkiej i tak samo wytrzymalej ..... :wink: (kratownice np)

Andrzej08
Posts: 23
Joined: Fri 11 Jul, 2008

Post by Andrzej08 » Fri 11 Jul, 2008

Krokwie narozne i koszowe stosuje sie o takim samym przekroju jak pozostale!!!!!

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 11 Jul, 2008

:?: ...... :mrgreen: hhhhmmmmm bez komentarza......Andrzeju 08



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”